„Nie obawiam się, że AI zastąpi dyrektorkę krajową Google w Polsce” Magdalena Kotlarczyk o przyszłości technologii
Co jest największym czynnikiem ryzyka w 2025 r.? Jakie są najważniejsze trendy? Na czym buduje optymizm, o czym marzy i jaki ma cel na nadchodzący rok – na 5 kluczowych pytań odpowiada opowiada Magdalena Kotlarczyk, dyrektor Google Polska.
1. XYZ: Co jest największym czynnikiem ryzyka w 2025 r. i czy można się do niego przygotować?
Magdalena Kotlarczyk: Najprostsza odpowiedź to oczywiście ryzyko wynikającego z trwających kryzysów geopolitycznych i ekonomicznych. Ale ja chciałabym wspomnieć o ryzyku, którym każdy z nas trochę może zarządzić – ryzyko niewykorzystania szansy. Wkroczyliśmy w kolejną Wielką Rewolucję, Rewolucję AI. Czy Polska, czy Polki i Polacy, polskie firmy wykorzystają szansę jaką, stwarza sztuczna inteligencja? Ta szansa jest już nawet skwantyfikowana – nawet +8 proc. PKB Polski, czyli dodatkowe 55 mld euro (wg. Raportu Implement Consulting). Potencjał AI rośnie wykładniczo. Ktoś kiedyś powiedział, że za pięć może 10 lat będą tylko dwa rodzaje firm – te, które wykorzystały AI, aby stać się bardziej konkurencyjne i te, które zbankrutowały, bo tego nie zrobiły. To od nas zależy, w której grupie znajdzie się nasza firma. Rozwiązania AI są na wyciągnięcie ręki – trzeba chcieć je zrozumieć, przetestować, wdrożyć. I tutaj kłania się rola liderów. Zawsze powtarzam, że nie obawiam się, że AI zastąpi dyrektorkę krajową Google w Polsce, bo wiem, że dużo szybciej zastąpi mnie ktoś, kto lepiej ode mnie rozumie AI. Pamiętacie, jak 25 lat temu uczyliśmy się internetu? Jedni szybciej, inni wolniej. Teraz musimy to samo zrobić z AI. Tylko dynamiczniej.
Trendy w AI w oczach szefowej Google Polska
2. Trzy główne trendy biznesowe/społeczne i jak na nie pani odpowiada? Jak zmieniają
pani firmę, styl pracy lub sposób życia?
Po pierwsze, drugie i trzecie – to AI. Przykład? Adopcja rozwiązań AI przez MŚP. Małe i średnie firmy to serce polskiej gospodarki i prawie połowa polskiego PKB. Tymczasem 43 proc. firm z sektora MŚP deklaruje brak odpowiednich umiejętności jako podstawową barierę do pełnego wykorzystania AI w swoich organizacjach. Dlatego musimy szkolić MŚP. I dlatego też trzecia edycja programu szkoleniowego Google i SGH – Umiejętności Jutra: AI, która startuje w styczniu, jest właśnie skierowana do firm z sektora MŚP.
Kolejny przykład – diagnostyka medyczna wspomagana AI. Potencjał AI jest ogromny także w tak kluczowej dziedzinie, jaką jest medycyna. Już teraz polscy naukowcy aktywnie wykorzystują przełomowe technologie, takie jak np. AlphaFold – narzędzie, które rewolucjonizuje zrozumienie struktur białek. Jednak AI w medycynie nie kończy się na badaniach molekularnych – mamy też
praktyczne przykłady jej zastosowania w diagnostyce, które mogą ratować życie. Dobrym
przykładem będzie tu profilaktyka i leczenie raka piersi, jednego z najczęściej występujących
nowotworów u kobiet. Dzięki AI możliwe jest znacznie szybsze i dokładniejsze wykrywanie
zmian nowotworowych. Polscy inżynierowie w Google mają swój udział w badaniach nad
usprawnieniem diagnostyki raka piersi, które mogą zmienić rzeczywistość wielu kobiet na
świecie i Polsce.
I kolejna egzemplifikacja – produktywność turbodoładowana AI. Wszyscy doświadczymy wzrostu produktywności, jeśli… nauczymy się korzystać z narzędzi AI. Czy to AI “pisze” już notatki z Waszych spotkań? Czy AI przygotowuje Wam analizy raportów giełdowych np. konkurencji? Jakie narzędzie AI ostatnio przetestowaliście?
Co wydarzy się w 2025 r.
3. Optymizm na 2025 r. buduję na…
Jestem z natury optymistką – wierzę w potencjał i pomysłowość ludzi, a inspiruje mnie ciekawość świata. Każdego dnia 15 proc. fraz wpisywanych przez użytkowników i użytkowniczki w Google jest zupełnie nowa i nigdy wcześniej nie była wyszukiwana. To właśnie z takiej ciekawości świata i chęci dowiedzenia się więcej, rodzą się nowe pomysły i rozwiązania, które później przekształcają się w przełomowe zmiany lub prowadzą do kolejnych postępów w różnych dziedzinach. Tak było w przypadku odkryć Google w medycynie czy w przypadku wspomnianego wcześniej modelu AlphaFold. Ciekawość doprowadziła też do stworzenia naszego nowego chipa kwantowego Willow. Dzięki swojej ogromnej mocy obliczeniowej przybliża on nas do systemu, który może dostarczać komercyjnie użyteczne aplikacje do wielu zastosowań – od odkrywania nowych leków, przez projektowanie wydajniejszych baterii dla pojazdów elektrycznych, aż po przyspieszenie postępu w fuzji i alternatywnych źródłach energii.
4. Gdyby złota rybka mogła spełnić pani jedno marzenie, byłoby to…
Byłaby to prośba o pokój na świecie. W Polsce mamy komfort myślenia o innowacjach, rozwoju,
potencjale ludzi, bo żyjemy w pokoju. Nie możemy zapominać o rejonach świata, w tym
tych bardzo bliskich nam geograficznie jak Ukraina, gdzie codzienność wygląda zupełnie inaczej.
Wielką tragedią współczesnego świata jest fakt, że w XXI w. nadal codziennie giną ludzie, tysiące
ludzi, z powodu konfliktów, których nie udało się rozwiązać bez przemocy. Wierzę, że naszą wspólną odpowiedzialnością jest budowanie świata, w którym dialog i współpraca zastępują agresję, a różnorodność staje się źródłem siły, a nie podziałów.
5. Pani cel na 2025 r. zawodowy i prywatny?
Rok 2025 to dla mnie rok okrągłych rocznic.
Zawodowo – będziemy obchodzić 20-lecie Google w Polsce, co jest doskonałą okazją do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami i wytyczania nowych celów na przyszłość. W odważny i
odpowiedzialny sposób, inwestycjami i mądrymi szkoleniami chcemy pokazywać Polkom i Polakom jak wykorzystać szansę, którą stwarza rewolucja AI. W styczniu zaczynamy wspomniany wcześniej program Umiejętności Jutra: AI dla 10 tys. MŚP.
Prywatnie – też okrągła rocznica! Kiedyś mówiło się, że kobiet o wiek się nie pyta, dlatego sama to zdradzę – kończę 50 lat! I mam mocne postanowienie, aby wkroczyć w kolejne półwiecze z przytupem, nową energią, nowymi pomysłami i większą dyscypliną, aby zadbać o zdrowie!