Niemcy się sypią. Czy Merz naprawi ich silnik?
Czy największa gospodarka Europy w końcu udźwignie się z głębokiego kryzysu? Po latach stabilności Niemcy pogrążyły się w politycznym chaosie, gospodarczym spowolnieniu i społecznym napięciu. Nowy kanclerz Friedrich Merz staje dziś przed zadaniem, które może zdefiniować przyszłość całego kontynentu.


Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie czynniki doprowadziły do załamania niemieckiej gospodarki opartej na taniej rosyjskiej energii oraz eksporcie.
- W jaki sposób pandemia COVID-19 i konflikt na Ukrainie wpłynęły na łańcuchy dostaw, rynek pracy i ogólne warunki życia.
- Jakie reformy i działania zapowiada Friedrich Merz, by przywrócić stabilność i konkurencyjność Niemiec.
Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo
W najnowszym odcinku podcastu „Kontekst”, Jan Nowina-Witkowski, Maciej Śmigaj i Wiktor Babiński analizują m.in. dlaczego niemiecki „silnik Europy” przestał działać. Sprawdzają, jak doszło do recesji i problemów z imigracją, a także, czy AngelaMerkel rzeczywiście „zrujnowała” Niemcy. Próbują też odpowiedzieć na pytanie, czy Friedrich Merz ma szansę przywrócić RFN pozycję lidera Europy.
Niemcy w rozsypce
Najnowszy odcinek „Kontekstu” skupia się na analizie sytuacji Niemiec. Ich kryzysu gospodarczego, społecznego i politycznego. A także na tym, czy nowemu kanclerzowi Friedrichowi Merzowi uda się wyprowadzić kraj z problemów.
Kluczowym tematem nadal jest upadek niemieckiego modelu gospodarczego. Ten przez dekady opierał się na taniej energii z Rosji, eksporcie i globalizacji. Kryzys rozpoczął się wraz z pandemią COVID-19, która zaburzyła łańcuchy dostaw. A pogłębił go wybuch wojny na Ukrainie, odcinając Niemcy od rosyjskiego gazu.
Przez ostatnie lata, Niemcy zaniedbywały innowacje, przegrywając np. w sektorze samochodów elektrycznych z Chinami, co dodatkowo osłabiło ich pozycję. Dwa lata recesji przyniosły dalszy spadek konkurencyjności przemysłu. Do tego wzrost kosztów życia i niezadowolenie społeczne. To szczególnie widoczne jest wśród młodych, którzy czują, że mają mniejsze możliwości niż ich rodzice.
Kryzys migracyjny i jego społeczno-polityczne efekty
Dużym problemem jest także imigracja, która od 2015 roku, za czasów Angeli Merkel, przybrała masowy charakter. Decyzja o przyjęciu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, motywowana częściowo kalkulacjami demograficznymi i ideologią przyniosła negatywne skutki społeczne. Słaba integracja imigrantów, wysokie bezrobocie wśród nich, a także powszechne dziś w Niemczech ataki terrorystyczne, potęgują niezadowolenie Niemców.
Ta sytuacja napędza popularność skrajnie prawicowej partii AfD, która stała się drugą siłą polityczną w kraju. AfD, partia antyimigrancka, prorosyjska i antyunijna coraz częściej narzuca tematy debaty publicznej, krytykując establishment i podsycając niepokoje społeczne.
Friedrich Merz, lider CDU i nowy kanclerz, staje przed ogromnymi wyzwaniami. Jego program zakłada uniezależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu, obniżenie cen energii dla przemysłu oraz zaostrzenie polityki migracyjnej, m.in. przez zawieszenie łączenia rodzin migrantów i rozszerzenie listy „bezpiecznych krajów” do których mogą powrócić. Koalicja z SPD podowuje, że wprowadzenie wielu reform nie będzie łatwe.
Ambitny pakiet inwestycyjny i zmiany systemowe
Merz wprowadził już gigantyczny pakiet inwestycyjny (500 mld euro) na armię, infrastrukturę i zieloną energię, co wymagało zmiany konstytucji i oznaczało całkowitą zmianę dotychczasowej polityki fiskalnej CDU.
Choć Merz jest postrzegany jako energiczny lider, gotowy do odbudowy pozycji Niemiec jako lidera Europy, jego sukces zależy od umiejętności pogodzenia wewnętrznych podziałów w koalicji i odpowiedzi na rosnące wpływy AfD.