Michał Fijoł wraca na stanowisko prezesa PLL LOT
Michał Fijoł powraca na stanowisko prezesa PLL LOT. Rada nadzorcza przewoźnika poinformowała o zakończeniu konkursu i powołaniu Fijoła z dniem 11 lutego.


Z tego artykułu dowiesz się…
- Co zdecydowała rada nadzorcza PLL LOT w sprawie zmian w zarządzie przewoźnika.
- Czemu było potrzebne postępowanie kwalifikacyjne.
- Kto ubiegał się o fotel prezesa PLL LOT.
Michał Fijoł zostanie prezesem Polskich Linii Lotniczych LOT – podała rada nadzorcza przewoźnika.
„W dniu 10 lutego 2025 r. Rada Nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne prowadzone w przedmiocie wyboru Prezesa Zarządu Spółki i podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 11 lutego 2025 r. na to stanowisko Pana Michała Fijoła” – podano w komunikacie opublikowanym przez biuro prasowe.
W dalszym ciągu prowadzone jest postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych PLL LOT – dodano w komunikacie.
PLL LOT z nowym-starym prezesem
Będzie to powrót Michała Fijoła na stanowisko prezesa spółki. Pełnił tę funkcję od połowy 2023 r. Wcześniej, w grudniu 2022 r. ze spółką pożegnał się jej wieloletni menadżer, Rafał Milczarski.
Przed objęciem stanowiska w 2023 r. Fijoł przez siedem lat pełnił funkcję członka zarządu ds. handlowych. Wraz z objęciem stanowiska prezesa PLL LOT, Fijoł został także szefem Polskiej Grupy Lotniczej (PGL).
W mediach co jakiś czas pojawiała się opinia, że pozycja prezesa LOT-u może być zagrożona, a niepewna pozycja Fijoła w Locie jest skutkiem ścierających się „obozów” w Ministerstwie Infrastruktury. Pomimo to, Michał Fijoł utrzymał się na stanowisku szefa spółki po zmianie władzy w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 r. do listopada 2024 r.
„Bulwersująca sprawa” odwołania szefa LOT-u
26 listopada 2024. nastąpiło jego głośne odwołanie ze stanowiska. Odwołanie zbiegło się w czasie z decyzją premiera Donalda Tuska o przeniesieniu LOT-u spod nadzoru Ministerstwa Aktywów Państwowych do Ministerstwa Infrastruktury.
Tego samego dnia wieczorem pojawiły się doniesienia, że decyzja Rady Nadzorczej o odwołaniu prezesa mogła być nielegalna z powodu zbyt małej liczby członków rady uczestniczących w głosowaniu.
Dla wielu osób decyzja o odwołaniu Michała Fijoła była zaskoczeniem. Media wcześniej sugerowały, że jej przyczyną mógł być konflikt dwóch frakcji wewnątrz koalicji rządzącej – jedna opowiadała się za utrzymaniem prezesa na stanowisku, podczas gdy druga dążyła do jego dymisji.
Dymisja Michała Fijoła wywołała silny sprzeciw – zarówno wewnątrz PLL LOT, jak i na szczeblach rządowych. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, z którego resortu przeniesiono nadzór nad LOT-em do Ministerstwa Infrastruktury, wskazywał dwa dni po jego odwołaniu, że „źle” ocenia przebieg tej sytuacji.
„Jesteśmy w drobnym problemie formalnym, bo od dziś LOT jest nadzorowany przez ministerstwo infrastruktury. Z ministrem (Dariuszem Klimczakiem, ministrem infrastruktury – red.) rozmawiałem i zadeklarowałem pełną współpracę. Sprawa jest bulwersująca” – dodał.
Już w trzy dni po nieoczekiwanym odwołaniu ze stanowiska Michał Fijoł, jak wynikało z nieoficjalnych informacji, miał zostać przywrócony na swoją funkcję. Tego samego dnia PLL LOT poinformował w komunikacie, że walne zgromadzenie spółki zdecydowało o odwołaniu dwóch członków zarządu oraz dwóch członków rady nadzorczej.
Odwołanymi członkami zarządu byli Jerzy Kurella i Piotr Karnkowski, którzy stanowiska objęli w połowie listopada, a więc zaledwie kilkanaście dni przed wydarzeniami. Odwołanie części zarządu i rady nadzorczej miało pozwolić na przywrócenie Fijoła i rozwiązanie kadrowego impasu w PLL LOT – wynikało z medialnych ustaleń.
Dawni szefowie LOT-u starali się o fotel prezesa
2 grudnia 2024 r. LOT poinformował, że Michał Fijoł złożył rezygnację ze stanowiska prezesa, ale pozostanie w spółce jako prokurent. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa zarządu został delegowany członek rady nadzorczej Tomasz Ludwicki. Uruchomiono również konkurs na stanowisko prezesa oraz członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych.
O stanowisko ubiegało się kilkunastu kandydatów. W konkursie wśród kandydatów na stanowisko prezesa LOT-u poza Fijołem byli także m. in. Janusz Janiszewski, były prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz Rafał Milczarski, szef LOT-u w latach 2016-2022 – wynika z informacji XYZ.
Poza nimi startowali również m. in. Artur Zawadowski, niedawny przewodniczący rady nadzorczej PLL LOT, Stanisław Sarnowski, prezes spółki Aero Partner, zarządzającej lotniskiem Białystok-Krywlany oraz także Joanna Kacprzak, związana z lotniskiem w Modlinie.

Główne wnioski
- Michał Fijoł został nowym prezesem PLL LOT.
- Będzie to powrót Fijoła na to stanowisko po głośnym odwołaniu w listopadzie 2024 r.
- Cały czas trwa konkurs na stanowisko członka zarządu ds. finansowo-ekonomicznych PLL LOT.