Sprawdź relację:
Dzieje się!
Newsy

PMI dla polskiego przemysłu. Poznaliśmy dane za luty 2025 r.

PMI dla polskiego przemysłu w lutym 2025 r. wyniosło 50,6 pkt – podała agencja S&P Global. To znaczący wzrost wobec 48,8 pkt odnotowanych w styczniu.

Na zdjęciu produkcja miedzi w KGHM, fot.: Bartek Sadowski/Bloomberg via Getty Images

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Jakie jest PMI dla polskiego przemysłu za luty 2025 r.
  2. Co zadecydowało o takim odczycie.
  3. Jakie są prognozy na najbliższe miesiące.

Każdy odczyt poniżej neutralnego 50 pkt uznaje się za negatywny, powyżej – za pozytywny.

PMI dla polskiego przemysłu przekroczył granicę 50 pkt. Poprawa wszystkich komponentów

Jak podkreśla S&P, mamy jednoczesne wzrosty produkcji i nowych zamówień po raz pierwszy od trzech lat. Zatrudnienie rośnie czwarty raz w okresie pięciu miesięcy, a producenci podnoszą ceny wraz z poprawą ogólnych perspektyw.

„Polski PMI ostatecznie przełamał barierę progu 50 pkt w lutym, napędzany przez wzrost liczby nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia oraz stabilizację zapasów. Ostatni raz odczyt PMI zarejestrował poprawę wszystkich komponentów biznesowych w kwietniu 2022 r.” – zauważa dyrektor działu ekonomicznego w S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin.

Polski PMI ostatecznie przełamał barierę progu 50 pkt w lutym – zauważa dyrektor działu ekonomicznego w S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin.

Wolumen napływających nowych zamówień u polskich producentów zwiększył się w lutym, kończąc rekordowy okres spadku koniunktury, który rozpoczął się w marcu 2022 r. Wzrost produkcji odnotowano dopiero trzeci raz w przeciągu ostatnich trzech lat. Producenci zgłosili też poprawę warunków rynkowych i ożywienie gospodarcze.

Jak jednak podkreśla S&P, tempo wzrostu było „tylko umiarkowane”. Nowe zamówienie w eksporcie spadły, chociaż w mniejszym stopniu niż w poprzednich miesiącach.

Patrząc w przyszłość, polscy menedżerowie są optymistami. Perspektywy na najbliższe 12 miesięcy uległy dalszej poprawie. Nastroje w lutym 2025 r. były najlepsze od lutego 2024 r. i drugie z najlepszych w perspektywie ostatnich ponad trzech i pół roku.

Firmy wiążą swoje pozytywne prognozy ze wzrostem zamówień, poprawą sytuacji w Niemczech i ogólnym ożywieniem gospodarczym.