Prezes Santander Bank Polska. „Rosja, stopy i wyłudzenia”
Jakie są najważniejsze trendy? Co jest największym czynnikiem ryzyka, a na czym buduje optymizm? O czym marzy i co jest jego prywatnym i zawodowym celem na 2025 – odpowiada Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska.
1. XYZ: Co jest największym czynnikiem ryzyka w 2025 r. i jak się na nie szykować?
Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska: Największym czynnikiem ryzyka dla Polski w 2025 r. pozostaje niestabilna sytuacja geopolityczna. Trwająca agresja rosyjska na Ukrainę stawia państwa Europy Wschodniej w sytuacji permanentnego zagrożenia. Odpowiedzią Polski i państw bałtyckich są zwiększone wydatki na zbrojenia i zacieśniona współpraca z państwami zachodnimi w ramach UE oraz NATO. Obok trwającego konfliktu, zagrożeniem jest także zawarcie pokoju, które odbędzie się kosztem Ukrainy i trwale przybliży terytorialnie Rosję do naszych granic.
AI ma znaczenie w bankowości
2. Trzy główne trendy biznesowe/społeczne i jak na nie pan odpowiada? Jak zmieniają pana firmę, styl pracy lub sposób życia?
a) AI i automatyzacja
Stawiamy na rozwój AI w automatyzacji procesów bankowych. Chcemy, aby sztuczna inteligencja pomogła w obsłudze klienta poprzez kanały zdalne. Jednym z innowacyjnych pomysłów dot. wykorzystania AI mogłoby być także budowanie produktów i usług na bazie analizy opinii klientów. Kluczem dla sektora jest jednak standaryzacja korzystania z tego narzędzia i intensyfikacja działań na rzecz ochrony danych klienta.
b) Stopy procentowe
Deklaracje NBP nie napawają optymizmem, jeśli chodzi o perspektywę obniżki stóp procentowych w Polsce. Dla banków relatywnie wysokie zyski wywołane takim otoczeniem są korzystne, ale w dłuższej perspektywie obniżają zdolności rozwojowe sektora. Dopasujemy ofertę dla klienta, tak aby była atrakcyjna, pomimo wysokiego kosztu pozyskania pieniądza.
c) Problem nieautoryzowanych transakcji
Dostrzegamy rosnący problem wyłudzeń, które dotykają klientów i są obciążeniem dla banku. Dlatego prowadzimy działania edukacyjne w zakresie bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej i mobilnej. Specjalne zespoły antyfraudowe monitorują na bieżąco wszystkie transakcje. Wdrażamy także rozwiązania utrudniające przestępcom wykonanie nieautoryzowanych transakcji, m.in. dodatkowe mechanizmy obok silnego uwierzytelniania.
3. Optymizm na 2025 buduję na…
Nasze prognozy pokazują, że w 2025 r. Polska odnotuje solidny wzrost na poziomie 3,4 proc. PKB. To pozwoli na zwiększenie wpływów do budżetu w 2026 r. oraz umożliwi realizację planowanej przez MF konsolidacji finansów publicznych. Rok 2025 będzie także czasem rozpoczęcia budowy dużych inwestycji rozwojowych oraz większego napływu środków z KPO. Mimo wysokich stóp procentowych liczę, że poziom inwestycji w Polsce wzrośnie.
Kryzys klimatyczny i jak go pokonać
4. Gdyby złota rybka mogła spełnić jedno pana marzenie, to byłoby to…
Widać, że proces odchodzenia od spalania paliw kopalnych jest zbyt powolny, a cel utrzymania wzrostu średniej temperatury na poziomie poniżej 1,5 st. C przy obecnym tempie zmian jest nieosiągalny. Jednym z moich marzeń jest doprowadzenie do sytuacji, w której państwa i sektor prywatny zintensyfikują i przyspieszą działania na rzecz dekarbonizacji światowej gospodarki. Ceny energii dla konsumenta indywidualnego i przedsiębiorstw w Polsce powinny być najniższe w Europie.
5. Pana cel na 2025 r. (zawodowy i prywatny)?
2025 r. będzie kolejnym rokiem realizacji naszej strategii „Pomagamy osiągać więcej”. Chcemy być numerem 1 sektora bankowego w Polsce pod kątem zwrotu na kapitale i doświadczenia klienta. Celem biznesowym na 2025 r. jest także wypłata dywidendy w wymiarze dopuszczonym przez regulatora. Dokładamy również starań na rzecz rozwoju oferty produktów finansowych, które ułatwiają dekarbonizację i zieloną transformację klientów.
Prywatnie liczę na to, że znajdę nieco więcej czasu na wypoczynek, szczególnie na podróże do Włoch.