Rozrzutny jak Polak w Hiszpanii. Wydajemy tam najwięcej spośród Europejczyków
Polacy w Hiszpanii wydają więcej niż Brytyjczycy czy Niemcy i przyjeżdżają na dłużej niż trwa tradycyjny urlop, wynika z najnowszych danych. Jesteśmy w Hiszpanii już nie tylko turystami – Polacy równie chętnie, jak wydają pieniądze – kupują tam nieruchomości.


Z tego artykułu dowiesz się…
- Ilu Polaków odwiedza Hiszpanię każdego roku.
- Które regiony są najpopularniejsze.
- Ile nieruchomości kupili Polacy w Hiszpanii w 2024 r.
Hiszpania jest drugim najchętniej odwiedzanym krajem na świecie. Każdego roku państwo odwiedza kilkadziesiąt milionów turystów – tylko w zeszłym roku było to niemal 94 mln, o 10 proc. więcej niż w 2023.
Hiszpania jest również chętnie odwiedzanym krajem przez Polaków: w 2024 r. liczba polskich turystów przekroczyła 2,4 mln i była o niemal jedną trzecią wyższa niż rok wcześniej. Polscy turyści równie chętnie pojawiają się na Półwyspie Iberyjskim w sezonie zimowym – w minionym roku było ich tam o 40 proc. (!) więcej niż w roku 2023.
Tymi danymi podzielili się członkowie Patronato Provincial de Turismo de la Costa Blanca, podmiotu odpowiedzialnego za turystykę w regionie podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Polacy wydają najwięcej
Jak się okazuje, turyści z Polski są też najwięcej w Hiszpanii wydającym narodem spośród Europejczyków, w przeliczeniu na osobę. W zeszłym roku statystyczny Polak zostawiał w Hiszpanii 189 euro każdego dnia. Drudzy w kolejności byli Irlandczycy, którzy dziennie wydawali 178 euro, a trzeci Brytyjczycy i Holendrzy, zostawiając w Hiszpanii niewiele mniej, bo 176 euro każdego dnia. Kolejne miejsce zajęli Niemcy, z wynikiem 165 euro dziennie.
– Polacy wydawali w Hiszpanii dziennie więcej niż inne narody, co jest bardzo interesującą kwestią. Skąd tak wysokie liczby? Polscy turyści w Hiszpanii nie lubią przebywać w hotelu, lubią organizować różnego rodzaju wycieczki, dużo jedzą, są bardzo aktywni – wyjaśnia Hector Frias, szef marketingu Turismo Costa Blanca.
Jak podaje INE, czyli narodowy urząd statystyczny Hiszpanii, aktywności Polaków w Hiszpanii koncentrowała się w ubiegłym roku głównie na zwiedzaniu miast i plażowaniu (kolejno 79 i 78 proc.), a także zakupach (64 proc.) i „korzystania z uroków przyrody” (49 proc.).
Hiszpania drugim domem Polaków
Jadąc w 2024 r. do Hiszpanii, najchętniej obieraliśmy za cel podróży Wyspy Kanaryjskie (22,3 proc.), ale także region Walencji (18,5 proc.) oraz Andaluzję (18,4 proc.). Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza wybrzeże Costa Blanca, zlokalizowane w Regionie Autonomicznym Walencja – w zeszłym roku nadmorską okolicę odwiedziło 330 tys. polskich turystów.
Średnia długość pobytu Polaków na Costa Blanca przekraczała przy tym 19 dni – to znacznie dłużej niż trwa przeciętny urlop. Dane te nie powinny dziwić, zważywszy na to, że od 2010 r. Polacy kupili na Białym Wybrzeżu ponad 9,2 tys. nieruchomości. Dalsze perspektywy dla rynku również są obiecujące.
W całym ubiegłym roku Polacy kupili ponad 4,2 tys. mieszkań w całej Hiszpanii, a w trzecim kwartale 2024 r. znaleźli się na czwartym miejscu pośród wszystkich nacji – za Brytyjczykami, Niemcami i Marokańczykami, kupującymi nieruchomości w tym kraju, wynika z informacji PAP.
Jak podaje z kolei Biuro Maklerskie Banku Pekao, Polacy kupili w całej Hiszpanii o 9 proc. więcej mieszkań w pierwszej połowie 2024 r. względem tego samego okresu roku poprzedniego. Było to ok. 1700 transakcji. W samym drugim kwartale 2024 r. wzrost był wyższy aż o 13 proc. – Polacy stanowili w drugim kwartale 2024 r. niemal 5 proc. cudzoziemców, kupujących mieszkania w Hiszpanii. To poziom, jakiego nie zanotowano nigdy wcześniej w historii.
Tanie linie rozwijają region
Na dużą popularność Costa Blanca wpływa bez wątpienia rozwój tanich linii lotniczych w regionie. Niemal wszyscy, bo 98 proc. polskich turystów, przylatują transportem lotniczym, najczęściej w grupach od trzech do pięcioosobowych. Większość, bo 65 proc. Polaków, przylatuje do Hiszpanii indywidualnie, natomiast 35 proc. korzysta z ofert biur podróży.
Główne miasto wybrzeża Costa Blanca, czyli Alicante, odwiedziło w ubiegłym roku niemal 845 tys. pasażerów z Polski. To o ponad połowę (57,2 proc.) więcej niż w roku 2023. Do Alicante można przylecieć obecnie z 11 polskich lotnisk.
Znaczna większość przyjeżdżających (87 proc.), co nie jest raczej zaskoczeniem, wybiera Costa Blanca w celach wypoczynkowych. I aż jedna czwarta z nich (24 proc.) odwiedza na Costa Blanca rodzinę lub krewnych. To pokazuje, że region faktycznie staje się drugim domem Polaków.

Główne wnioski
- Polacy coraz chętniej odwiedzają Hiszpanię – w ubiegłym roku ich liczba była o 30 proc. większa niż w 2023 r. Największy wzrost nastąpił w sezonie zimowym (od stycznia do marca) i wyniósł 40 proc.
- Niemal jedna piąta turystów z Polski za cel podróży obiera region Walencji i wybrzeże Costa Blanca. W zeszłym roku nadmorskie rejony odwiedziło 330 tys. podróżnych, a średnia długość pobytu wyniosła aż 19 nocy. To znacznie więcej niż standardowy urlop, co może się wiązać z kupowaniem przez Polaków mieszkań na hiszpańskim wybrzeżu.
- Turyści z Polski kupili w zeszłym roku ponad 4200 nieruchomości w całej Hiszpanii. Liczba ta rośnie z każdym kwartałem, a popularności transakcji sprzyja rozwój tanich linii lotniczych z 11 lotnisk w Polsce.