Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Technologia

Startupowe czempiony przyszłości. Panorama rynku według InCredibles Sebastiana Kulczyka

Siłą polskich startupów są umiejętności technologiczne, zgubą – nadmierna skromność utrudniająca konkurowanie za granicą. Istotnym elementem budowania przewagi rodzimego sektora powinny być wiedza i kompetencje. Raport przygotowany dla Incredibles Sebastiana Kulczyka odsłania wiele luk w tym obszarze.

Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments, twórca programu InCredibles.
Startupowcy doskonale zdają sobie sprawę z kluczowej roli kapitału intelektualnego i aktywnie poszukują alternatywnych źródeł wiedzy i umiejętności – mówi Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments, twórca programu InCredibles. [Fot.: Dariusz Iwański; materiały prasowe]

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Jak kapitał intelektualny wpływa na pozycję startupów na rynku. O ile więcej pieniędzy w rundach seed są w stanie zyskać, posiadając co najmniej jeden patent.
  2. Jakich kompetencji brakuje polskim spółkom technologicznym. Czy faktycznie wsparciem dla nich są inwestorzy.
  3. W jaki sposób swoje kompetencje i pozycję na rynkach zagranicznych postrzegają krajowe startupy. Czy jest to zgodne z oceną zagranicznych inwestorów.

Startupy z silnym kapitałem intelektualnym mają o 70 proc. większe szanse na przetrwanie na rynku w pierwszych pięciu latach działalności. Posiadanie patentu zwiększa szanse na pozyskanie finansowania zewnętrznego o 53 proc. Pozwala ponadto na zdobycie średnio cztery razy więcej kapitału w rundach seed. Dodatkowo, inwestycje w kapitał intelektualny (szkolenia, badania i rozwój, patenty) mogą istotnie podnieść poziom przychodów osiąganych ze sprzedaży.

Powyższe dane wynikają z raportu „Portret kompetencyjny polskiego przedsiębiorcy technologicznego A.D. 2025”. Jego pomysłodawcą jest Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments, twórca programu InCredibles. Za przeprowadzenie i opracowanie analizy odpowiadał natomiast Mentors4Starters.

„Obserwując rynek inwestycyjny, dostrzegamy wyraźną tendencję – inwestorzy coraz częściej stawiają na zespoły, a nie tylko na same pomysły czy rozwiązania technologiczne. Dlaczego? Nawet najbardziej innowacyjny produkt bez odpowiedniego zespołu może pozostać jedynie niespełnionym marzeniem, podczas gdy utalentowani przedsiębiorcy potrafią przekuć przeciętny pomysł w spektakularny sukces” – zaznaczyła dr Maria Belka, współzałożycielka i prezeska Mentors4Starters, autorka raportu.

Warto wiedzieć

Kapitał intelektualny podnosi wartość startupu

W przypadku innowacyjnych spółek technologicznych kapitał intelektualny stanowi do 85 proc. wartości biznesu.

„Portret kompetencyjny polskiego przedsiębiorcy technologicznego A.D. 2025”, InCredibles

Sebastian Kulczyk o warunkach sukcesu startupu

Kluczowe jest zatem posiadanie w firmach zestawu właściwych kompetencji, zarówno przez założycieli, jak i pracowników. Przedsiębiorcy, zwłaszcza młodzi, dopiero zdobywający doświadczenie w biznesie, często liczą na wsparcie inwestorów. Oczekują go zwłaszcza w obszarach sprzedaży (11,5 proc. wskazań w badaniu), negocjacji (8,8 proc.) i kompetencji finansowych (8,8 proc.).

Jak się okazuje, dominujące na krajowym rynku źródła finansowania, czyli instytucje publiczne (24,9 proc.) oraz fundusze venture capital (20,9 proc.), oferują spółkom najmniejszy transfer wiedzy (odpowiednio 7,5 proc. i 12,9 proc.). Lepiej w tym zakresie sprawdzają się programy akceleracyjne.

Autorzy zainicjowanego przez Sebastiana Kulczyka raportu wskazują, że potrzebna jest transformacja – przejście od standardowego modelu finansowania startupów do formuły smart money.

– Nasze badanie potwierdza, że kapitał intelektualny jest fundamentem sukcesu startupu – to on decyduje o przetrwaniu i rozwoju młodych biznesów. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, gdzie dostęp do technologii nie stanowi już często kluczowej przewagi konkurencyjnej, to właśnie wiedza, doświadczenie i kreatywność zespołów dają gwarancję sukcesu – mówi Sebastian Kulczyk.

Warto wiedzieć

Edukacja formalna nie przygotowuje do prowadzenia firmy

Środowisko startupowe w Polsce cechuje się wysokim poziomem wykształcenia. 91 proc. przedsiębiorców technologicznych deklaruje posiadanie wyższego wykształcenia (dla porównania, w całym społeczeństwie odsetek ten wynosi 46 proc. – dane GUS, 2021 r.). Jednak, w opinii przedsiębiorców, system edukacji formalnej w niewielkim stopniu przygotowuje do wyzwań związanych z prowadzeniem własnych, technologicznych firm. W efekcie wielu z nich decyduje się na dodatkowe studia, kursy lub programy rozwojowe, aby uzupełnić brakujące kompetencje.

Dane za: „Portret kompetencyjny polskiego przedsiębiorcy technologicznego A.D. 2025”, InCredibles

Bariery w pozyskiwaniu dodatkowej wiedzy

Co staje na przeszkodzie w zdobywaniu wiedzy i nowych kompetencji przez przedsiębiorców technologicznych? Raport Incredibles wskazuje na brak czasu (43,9 proc.). Wyjaśnieniem może być fakt, że w małych, dopiero rozwijających się firmach właściciele pełnią jednocześnie wiele funkcji i wykonują wiele zadań.

Natomiast na wysokie koszt np. szkoleń wskazało 22,2 proc. Analiza ukazuje, że barierą może być również niewielki dostęp do jakościowej edukacji w zakresie przedsiębiorczości. Startupowy dość chętnie uczestniczą za to w konferencjach i wydarzeniach branżowych, skąd czerpią m.in. bieżącą wiedzę o rynku.

Przedsiębiorcom najtrudniejsza do zdobycia wydają się wiedza z zakresu prawa i administracji, finansów oraz kompetencje sprzedażowe. Na kolejnym miejscu jest programowania i znajomości technologii. Nadmieńmy jednak, że startupy w wielu przypadkach są budowane i rozwijane na posiadanych już przez założycieli kompetencjach technologicznych.

Jak wypadają startupy na tle zagranicznej konkurencji?

W ocenie zdecydowanej większości ankietowanych Polaków, rodzimi startupowcy są mniej kompetentni od zagranicznych. Wyjątkiem jest obszar programowania oraz znajomości technologii.

Zdaniem autorów raportu wskazuje to na istnienie luk kompetencyjnych na krajowym rynku startupów. Ich uzupełnienie może być kluczowe dla skutecznego rywalizowania z zagranicznymi konkurentami.

Michał Kramarz, szef Google for Startups, podkreśla, że z jego doświadczeń i zasłyszanych opinii zagranicznych inwestorów wynika, iż Polacy są postrzegani jako kompetentni w kwestii technologii oraz bardzo efektywni. Zagranicznym inwestorom imponuje umiejętność osiągania dobrych wyników przy relatywnie niewielkich zasobach. Za słabą stronę polskich startupowców uznaje się niską umiejętność tworzenia i sprzedawania wizji biznesu, a także nadmierną skromność, która może utrudniać skuteczne pozyskiwanie inwestorów i budowanie globalnej pozycji.

Główne wnioski

  1. Kapitał intelektualny zwiększa aż o 70 proc. szanse na przetrwanie startupu na rynku w pierwszych pięciu latach jego działalności. Posiadanie np. patentu ułatwia pozyskanie inwestora i zwiększa kapitał otrzymywany w rundach seed.
  2. Kapitał intelektualny jest fundamentem sukcesu startupu – to on decyduje o przetrwaniu i rozwoju młodych biznesów – twierdzi Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments, twórca programu InCredibles.
  3. Według dr Marii Belki, prezeski Mentors4Starters, „nawet najbardziej innowacyjny produkt bez odpowiedniego zespołu może pozostać jedynie niespełnionym marzeniem”. Utalentowani przedsiębiorcy potrafią natomiast nawet przeciętny pomysł przekuć w spektakularny sukces.