VeloBank sięga po majątek Getina. Przejął fundusz inwestycyjny poprzednika
VeloBank przejął towarzystwo inwestycyjne Noble Funds TFI. To podmiot pozostały po przymusowej restrukturyzacji Getina i Idea Banku. Tym samym następca pierwszego z wymienionych poszerza swój portfel i częściowo zaspokaja wierzycieli swojego poprzednika.
Z tego artykułu dowiesz się…
- O sprzedaży akcji Noble Founds TFI, podmiotu należącego wcześniej do banków Getin oraz Idea.
- O nowy właścicielu towarzystwa inwestycyjnego – VeloBanku.
- O historii VeloBanku, który zastąpił Getina.
Syndyk masy upadłościowej po Getin Noble Banku i Idea Banku wyłonił nowego właściciela dla pakietów akcji Noble Funds TFI – wynika z nadesłanego redakcji xyz.pl komunikatu. Nabywcą towarzystwa inwestycyjnego zostanie VeloBank, czyli instytucja powstała po restrukturyzacji byłego biznesu Leszka Czarneckiego.
– Rozszerzamy nasze portfolio z myślą o wielu grupach klientów […]. Kiedy w sierpniu tego roku mówiłem o oczywistych dla nas kierunkach wzrostu miałem na myśli między innymi TFI. Jestem pewien, że nowa oferta przyciągnie inwestorów szukających wzrostu i dywersyfikacji aktywów – powiedział Adam Marciniak, prezes VeloBanku w nadesłanym do redakcji komunikacie prasowym.
Noble Funds trafi w nowe ręce. Środki ze sprzedaży trafią do wierzycieli Getina
Jednak nim transakcja oficjalnie się dokona, swoje zgody będą musieli wydać sędzia-komisarz nadzorujący zarządzanie masą upadłościową oraz Komisja Nadzoru Finansowego. Pierwsze zielone światło dał jednak syndyk Marcin Kubiczek, który podkreślił, że VeloBank może dać Noble Funds TFI „perspektywę stabilnego i długofalowego” zarządzania aktywami.
– Pakiet kontrolny akcji Noble Funds kupuje stabilny bank. Dla TFI to nie tylko wyjście z problematycznej grupy kapitałowej, ale otwarcie dobrej perspektywy rozwojowej. Bycie w masie upadłości w tym nie pomagało – powiedział Kubiczek, cytowany w komunikacie.
Bank potwierdził, że nabył 86,63 proc. akcji towarzystwa Noble Funds. Firma działa w Polsce od 2006 r., a specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi. Na koniec 2023 r. Noble Funds zarządzało aktywami klientów o wartości 2,74 mld zł. Po uzyskaniu zgód organów regulacyjnych TFI czeka rebreading i wcielenie do grupy kapitałowej VeloBanku.
W wyniku przymusowej restrukturyzacji Getina i Idea Banku, pakiet akcji Noble Funds trafił do masy upadłościowej obu podmiotów. Syndyk poszukując nowego właściciela chciał, aby kupujący zapłacił możliwe jak najatrakcyjniejszą cenę. Kwota ta bowiem miała zostać wykorzystana do spłaty części długów upadłych banków.
VeloBank, czyli następca Getina. Spółka niedawno zmieniła właściciela
VeloBank natomiast jest bezpośrednim następcą Getina. Instytucja została powołana do życia bazując na „zdrowych” filarach poprzednika i była w pierwszych latach nadzorowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, odpowiedzialny za restrukturyzację byłej firmy Leszka Czarneckiego.
W marcu br. zakończył się jednak proces poszukiwania nowego inwestora dla VeloBanku. Właścicielem został amerykański fundusz inwestycyjny Cerberus Capital Management LP. Firma zdecydowała się na zakup 100 proc. akcji ósmego co do wielkości banku w Polsce, płacąc 375 mln zł za pakiet własnościowy oraz zobowiązując się dokapitalizować spółkę kolejnymi 700 mln złotych.
Artykuł został zaktualizowany o wypowiedź prezesa VeloBanku oraz informację o pakiecie akcji, jakie firma przejęła. Odpowiedni komunikat został przesłany do redakcji po publikacji niniejszego tekstu.