Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Newsy

Warszawa na czele unijnego rankingu zatrudnienia w 2023 r.

Warszawski region stołeczny osiągnął w 2023 roku najwyższy wskaźnik zatrudnienia w UE. Jedne z najniższych stóp zatrudnienia w swoich regionach stołecznych mają Austria, Belgia i Niemcy.

Na zdjęciu widać panoramę Warszawy z nowoczesnymi biurowcami
Agencje Fitch oraz S&P podały nowe ratingi dla Polski Źródło: Albert Zawada / PAP

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Gdzie w UE jest najwyższy wskaźnik zatrudnienia.
  2. Jak duże jest zróżnicowanie regionalne w UE pod względem wskaźnika zatrudnienia.
  3. Jaka część UE cechuje się wysokim wskaźnikiem zatrudnienia, jeśli chodzi o regiony stołeczne.

Warszawski region stołeczny zanotował w 2023 r. najwyższy wskaźnik zatrudnienia wśród regionów Unii Europejskiej. Wyniósł on 86,5 proc. – poinformował unijny urząd statystyczny Eurostat. Stolica Polski wyprzedziła słowackie województwo bratysławskie (85,8 proc.) i niemiecki Trewir (85,4 proc.).

W 2022 r. region stołeczny zajął w tym zestawieniu drugie miejsce z wynikiem 85,4 proc.

W krajach Europy Wschodniej i bałtyckich, a także w Danii, Irlandii, Hiszpanii i Szwecji, regiony stołeczne odnotowały najwyższe wskaźniki zatrudnienia – wynika z danych Eurostatu. Inaczej sytuacja wygląda w Belgii, Niemczech i Austrii, gdzie stopy zatrudnienia w regionach stołecznych należą do najniższych w tych krajach.

Wskaźnik zatrudnienia w UE wzrósł w 2023 roku

Średni wskaźnik zatrudnienia w UE w 2023 r. wyniósł 75,3 proc., co stanowi wzrost o 0,7 punktu procentowego w porównaniu z 2022 r.

W niektórych regionach jednak wynik znacząco odbiegał od unijnej średniej. Tak było zwłaszcza w południowych Włoszech, gdzie mniej niż połowa populacji w wieku produkcyjnym miała pracę: Kalabria (48,4 proc.), Kampania (48,4 proc.) i Sycylia (48,7 proc.).

Dane Eurostatu wskazują również na duże zróżnicowanie regionalne. Największe dysproporcje regionalne w zatrudnieniu to domena Włoch, gdzie współczynnik zmienności wynosi 16,3 proc. Kolejne kraje z dużą rozpiętością różnic to Belgia (8,5 proc.) i Rumunia (7,7 proc.).

Najmniejsze różnice w zatrudnieniu notowano natomiast w Portugalii, Danii, Finlandii i Holandii – w tych krajach współczynnik zmienności wyniósł 2,0 proc. lub mniej.