
Wojna handlowa 2.0. Na czym dokładnie polega i jaką rolę może odegrać Polska?
Polska, jako kraj sprawujący prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, ma szansę aktywnie wpłynąć na politykę handlową wobec USA. Czy Donald Trump zrealizuje swój protekcjonistyczny plan? Jakie konsekwencje dla europejskich konsumentów przyniesie wojna celna? Tomasz Włostowski, ekspert ds. polityki międzynarodowej, w podcaście „Można jaśniej” tłumaczy kulisy tej rozgrywki.


Z tego odcinka dowiesz się…
- W jaki sposób polityka celna Trumpa może wpłynąć na ceny w Europie.
- Jak Unia Europejska zamierza odpowiadać na amerykańskie cła.
- Jaką rolę w tych negocjacjach odgrywa Polska.
Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo
Nowa strategia Trumpa
Globalizacja, liberalizacja handlu, umowy o wolnym handlu – przez dekady były to filary światowej gospodarki. Jednak w ostatnich latach Ameryka odchodzi od tych zasad, a polityka Donalda Trumpa to ich całkowite odwrócenie. Wojna handlowa 2.0 – bo tak określa się obecne napięcia między USA a UE – oznacza szereg decyzji, które mogą wpłynąć na gospodarki obu stron.
– Trump działa według zasady Art of the Deal – ja ich przycisnę, oni pękną, bo tak my, Ameryka, działamy – mówi Tomasz Włostowski, ekspert ds. polityki międzynarodowej. Stany Zjednoczone już zapowiedziały cła na produkty z Europy, co może oznaczać wyższe ceny dla konsumentów i trudności dla unijnych eksporterów.
Jak Unia odpowie na amerykańskie cła?
Unia Europejska stara się minimalizować skutki tej polityki. – Celem UE jest, by to, co robi Trump, miało jak najmniejszy wpływ na europejskich konsumentów – tłumaczy Włostowski. Jednym z rozwiązań jest poszerzanie umów handlowych z innymi partnerami, takimi jak Kanada czy kraje Azji.
Nie bez znaczenia są także działania odwetowe. W odpowiedzi na cła USA, Bruksela może wprowadzić własne ograniczenia na import amerykańskich towarów.
– Tylko że wprowadzając cła na produkty z USA, sami również podnosimy sobie koszty importu. Dlatego kluczowe jest znalezienie odpowiedniej strategii, by zminimalizować negatywne skutki dla gospodarki – podkreśla ekspert.
Rola Polski – więcej niż bierny obserwator?
Polska, jako kraj przewodniczący Radzie UE, odgrywa tu istotną rolę. „Przez najbliższe miesiące to polski rząd będzie jednym z głównych negocjatorów w odpowiedzi na działania USA. Możemy zrobić więcej niż tylko się przyglądać” – podkreśla ekspert.
Czy Amerykanie rzeczywiście zrezygnują z ceł? Czy Europa zdoła uniknąć eskalacji konfliktu? A może znajdzie sposób, by przekonać Trumpa do kompromisu? Odpowiedzi na te pytania poznamy w kolejnych miesiącach.

Partnerem programu jest Santander Bank Polska
Jesteśmy jedną z największych grup finansowych i największym bankiem z kapitałem prywatnym w Polsce. Oferujemy nowoczesne rozwiązania finansowe dla osób indywidualnych, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz polskich i międzynarodowych korporacji – zapraszamy na www.santander.pl. Pomagamy naszym klientom w osiąganiu sukcesów, wspieramy w realizacji tego, co dla nich ważne.
Prowadzimy klientów przez świat finansów w przejrzysty sposób.