Sprawdź relację:
Dzieje się!
Newsy Świat

Wybory parlamentarne na Litwie. Są wyniki po pierwszej turze

Na Litwie w niedzielę odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych. Zwycięstwo w pierwszej turze należy do obecnej opozycji – Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LPSD).

Wyborca oddaje głos podczas I tury wyborów parlamentarnych na Litwie
Pierwszą turę wyborów parlamentarnych na Litwie wygrała Litewska Partia Socjaldemokratyczna (fot. Yauhen Yerchak/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Kto wygrał w pierwszej turze wyborów parlamentarnych na Litwie 
  2. Kiedy poznamy pełne wyniki wyborów
  3. Jaki system parlamentarny obowiązuje na Litwie

Wyborcy na Litwie 13 października wybierali łącznie 141 parlamentarzystów, z czego 70 w okręgach wielomandatowych i 71 w jednomandatowych. Druga tura w 63 okręgach jednomandatowych, w których nie udało się rozstrzygnąć wyborów, odbędzie się w niedzielę, 27 października.  

Zwycięskie ugrupowanie LPSD w pierwszej turze w okręgach wielomandatowych uzyskało 19 proc. głosów, co przełoży się na 18 mandatów.

Drugi wynik należy do obecnych współrządzących – partii Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Ugrupowanie zdobyło 17,9 proc. głosów i 17 mandatów.  

Antysystemowa partia Świt nad Niemnem zdobyła 14,9 proc. głosów i 14 mandatów. 

Do parlamentu weszły także: 

  • Związek „W Imię Litwy” (9,24 proc. i 8 mandatów), 
  • Ruch Liberałów (7,7 proc. i 7 mandatów), 
  • Związek Rolników i Zielonych (7,2 proc. i 6 mandatów). 

Jedna izba, dwa typy okręgów. Tak działa litewski parlament

Parlament liczącej ok. 2,9 mln ludności Litwy składa się, inaczej niż w Polsce, tylko z jednej izby. Sejm Republiki Litewskiej, bo tak brzmi oficjalna nazwa parlamentu, liczy 141 posłów.

Od 1992 r. posłowie są wybierani w systemie mieszanym. 71 posłów jest wybieranych w okręgach jednomandatowych według ordynacji większościowej (czyli tak jak w Polsce wybieramy senatorów). Pozostali posłowie są wybierani w okręgach wielomandatowych, według ordynacji proporcjonalnej – tak, jak w Polsce przeprowadza się wybory do Sejmu.

Władzę wykonawczą sprawuje na Litwie rząd, którego pracom przewodniczy prezes rady ministrów. Rząd wraz z prezydentem odpowiadają wspólnie za politykę zagraniczną.

Od 2020 roku premierem Litwy jest Ingrida Šimonytė ze Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów.

Liderką zwycięskiego w niedzielnych wyborach ugrupowania jest obecna europosłanka Vilija Blinkevicziute. Zapowiedziała, że jej partia podejmie próbę utworzenia rządu.

Główne wnioski

  1. Na Litwie odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych
  2. W pierwszej turze zwyciężyła opozycyjna Litewska Partia Socjaldemokratyczna, której liderką jest europosłanka Vilija Blinkevicziute.
  3. 27 października odbędzie się druga tura wyborów, która przesądzi o składzie 141-osobowego parlamentu Litwy