Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Świat

Zięć Viktora Orbána negocjuje zakup rosyjskiej filii Raiffeisena

István Tiborcz, zięć premiera Węgier i jeden z najbogatszych obywateli tego kraju, jest zainteresowany przejęciem AO Raiffeisenbank, czyli rosyjskiej części największego austriackiego banku – pisze dziennik Der Standard, powołując się na własne źródła.

Raiffeisen Bank International jest największym zachodnim bankiem, który wciąż działa w Rosji. (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg)
Raiffeisen Bank International jest największym zachodnim bankiem, który wciąż działa w Rosji. (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg)

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Kim jest István Tiborcz, potencjalny nabywca rosyjskiego AO Raiffeisenbank, który należy do Raiffeisen Bank International (RBI)
  2. Jakie problemy ze sprzedażą swojej rosyjskiej filii ma RBI.
  3. Jakie powiązania z Rosją i tamtejszymi oligarchami miał dotychczas István Tiborcz.

W kręgach bankowych w Austrii mówi się, że zakupem rosyjskiej filii Raiffeisen Bank International (RBI) zainteresowany jest poważny inwestor. Według źródeł gazety Der Standard jest nim właśnie István Tiborcz, mąż najstarszej córki Viktora Orbána, Ráhel.

38-letni biznesmen bywa w ojczyźnie nazywany szyderczo „zięciem narodu”. Kontrowersyjny przedsiębiorca, wielokrotnie podejrzewany o korupcję, działa głównie poprzez swój wehikuł inwestycyjny – Grupę BDPST – i bogaci się w spektakularnym tempie. W 2023 r. magazyn Forbes oszacował stan posiadania biznesmena na 75,3 mld forintów (ponad 850 mln zł), a w zeszłym roku było to już 151,5 mld forintów (ponad 1,57 mld zł). W efekcie István Tiborcz znalazł się wtedy na 15. miejscu listy najbogatszych Węgrów.

Problemy formalne

RBI nie zaprzecza tym informacjom. W jednozdaniowej odpowiedzi na pytania dziennikarzy bank oświadczył jedynie, że obecnie – w związku z decyzją sądu z 5 września ubiegłego roku – sprzedaż AO Raiffeisenbanku nie jest możliwa.

Austriacki dziennik pisze, że RBI od dłuższego czasu próbuje sprzedać swoją rosyjską filię, wartą miliardy euro i bardzo dochodową. Jednak w związku z agresją Putina na Ukrainę, trwającą już ponad trzy lata wojną i sankcjami nałożonymi na Rosję, dotychczasowe próby zakończyły się niepowodzeniem. Dodatkowym problemem jest trwający spór prawny RBI z firmą rosyjskiego oligarchy Olega Dieripaski.

Teraz jednak – jak twierdzą źródła Der Standard – RBI rozpoczął negocjacje właśnie z Istvánem Tiborczem. Sprawa miała być już nawet rozpatrywana na radzie nadzorczej Raiffeisena w Wiedniu (bank nie zaprzeczył ani nie potwierdził tych informacji).

Rosyjska inicjatywa

W austriacko-węgierskich rozmowach uczestniczyć mają także przedstawiciele Rosyjskiego Banku Centralnego oraz administracji prezydenta Władimira Putina. Rosyjskojęzyczna redakcja Radio Swoboda twierdzi nawet, że to Rosjanie wyszli z inicjatywą sprzedaży AO Raiffeisenbanku właśnie temu węgierskiemu inwestorowi…

W ewentualną transakcją sprzedaży rosyjskiej części Raiffeisen Bank International Istvánowi Tiborczowi stoją teść przedsiębiorcy, premier Węgier Viktor Orbán oraz prezydent Rosji Władimir Putin. (fot. EPA/YURI KOCHETKOV)
Za ewentualną transakcją sprzedaży rosyjskiej części Raiffeisen Bank International Istvánowi Tiborczowi mogą stać jego teść, premier Węgier Viktor Orbán, oraz prezydent Rosji Władimir Putin. (fot. EPA/YURI KOCHETKOV).

Aby transakcja mogła dojść do skutku, konieczne jest zniesienie wspomnianego sądowego zakazu oraz porozumienie pomiędzy RBI a Olegiem Dieripaską. Co istotne, druga kwestia może zostać rozstrzygnięta już wkrótce – na posiedzeniu sądu drugiej instancji w Sankt Petersburgu. Przyjazne wobec Rosji działania podejmowane przez Donalda Trumpa mogą dodatkowo zmienić sytuację na tyle, że transakcja stanie się realna.

Kategoryczne zaprzeczenia

RBI pozostaje największym zachodnim bankiem wciąż działającym w Rosji. Obecny jest tam również OTP Bank – największy węgierski bank. Austriacki dziennik pisze, że OTP może pełnić rolę pośrednika w ewentualnej transakcji, choć bank kategorycznie zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom ze sprawą.

Równie jednoznaczną odpowiedź Der Standard otrzymał od ewentualnego nabywcy. „Zaprzeczamy, jakoby István Tiborcz lub Grupa BDPST byli zainteresowani przejęciem AO Raiffeisenbanku w Rosji. Grupa BDPST nie prowadzi działalności gospodarczej w Rosji, a Rosja nigdy nie była przedmiotem naszych inwestycji”.

Jednak niezależne węgierskie media piszą o powiązaniach Istvána Tiborcza z rosyjskim biznesem. Zięć Viktora Orbána ma m.in. prowadzić interesy z Miegdietem Rachimkuliewem – oligarchą i miliarderem blisko kojarzonym z Putinem. Forbes oszacował majątek Rachimkuliewa na 1,2 mld dolarów, a sam biznesmen posiada pakiet akcji OTP Banku i przez dłuższy czas mieszkał na Węgrzech. To właśnie on ma być jednym z ogniw potencjalnej transakcji sprzedaży AO Raiffeisenbanku.

István Tiborcz działa przede wszystkim na węgierskim i zagranicznych rynkach nieruchomościowych, zwłaszcza w segmencie luksusowym. Jeden z należących do niego obiektów to budapeszteński Hotel Gellért, znany w całej Europie. Biznesmen jest również właścicielem węgierskiej internetowej instytucji finansowej Gránit Bank i niedawno kupił udziały w spółce logistycznej Waberer’s. Ma być także zainteresowany inwestycją w prywatną austriacko-węgierską firmę kolejową Raaberbahn z siedzibą w Burgenlandzie.

Główne wnioski

  1. István Tiborcz potencjalnym nabywcą rosyjskiej filii RBI. István Tiborcz, mąż córki Viktora Orbána, jest poważnie zainteresowany przejęciem rosyjskiej filii Raiffeisen Bank International (RBI). Jego działalność inwestycyjna, głównie przez Grupę BDPST, rozwija się szybko, a majątek rośnie w imponującym tempie.
  2. Trudności związane z potencjalną transakcją. Mimo że negocjacje są w toku, przejęcie banku przez Tiborcza napotyka liczne przeszkody. Chodzi o zakaz sprzedaży wydany przez austriacki sąd oraz spór prawny RBI z rosyjskim oligarchą Olegiem Dieripieską.
  3. Powiązania Istvána Tiborcza z rosyjskim biznesem. Węgierski przedsiębiorca jest powiązany z rosyjskim biznesem, m.in. poprzez kontakty z oligarchą Miegdietem Rachimkuliewem. To jeden z bliskich ludzi zbrodniarza Władimira Putina.