Sprawdź relację:
Dzieje się!
Lifestyle Newsy

Przyklejony do ściany banan osiągnął cenę 6,2 mln dol.

Na wtorkowej aukcji w Sotheby’s „Komediant” Maurizio Cattelana został sprzedany aż za 6,2 mln dol. Dzieła sztuki współczesnej osiągają znacznie wyższe ceny, ale tym razem jest to też równocześnie najdroższy w historii świata banan. Pomijając jego wartość artystyczną, w swojej materialnej formie „Komediant” jest to bowiem po prostu przyklejony taśmą do ściany świeży owoc.

„Komediant” Maurizio Cattelana, fot. John Nacion/Getty Images

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Jaką drogę przebył „Komediant”, zanim trafił na aukcję w Sotheby’s.
  2. Dlaczego w Polsce możemy dobrze kojarzyć jego autora, Maurizio Cattelana.
  3. Kto był skłonny kupić „Komedianta” znacznie powyżej ceny, której się spodziewano.

Komediant to jedno z nowszych dzieł Maurizio Cattelana. Pierwszy raz zaprezentowano go w 2019 r. w Miami. Pierwotnego banana, zakupionego za ok. 30 centów na targu w Miami, zjadł wówczas inny artysta w ramach performance’u zatytułowanego „Głodny artysta”. To jednak nie szkodzi, bo sprzedawany nie jest właściwie przyklejony do ściany taśmą banan, tylko sama koncepcja i prawo do jej wystawienia.

Warto wiedzieć

W Polsce włoskiego artystę możemy kojarzyć przede wszystkim z jego instalacji z 1999 r. pt. „Dziewiąta godzina”

Przedstawia ona papieża Jana Pawła II leżącego na czerwonym suknie, przygniecionego przez czarny meteoryt.

Wystawienie tej instalacji w Warszawie w 2000 r. zakończyło się rezygnacją ówczesnej dyrektorki Zachęty Andy Rottenberg. Kontrowersję wywoływał przede wszystkim fakt, że w innych galeriach (w Polsce z tego pomysłu zrezygnowano) instalacja była wystawiana w sąsiedztwie wideo przedstawiającego parę uprawiającą seks.

Polacy mieli wówczas wątpliwości, dlaczego to jest w ogóle sztuka. Cattelan ma chyba podobne, bo wielokrotnie powtarza w wywiadach, że nie uważa siebie za artystę.

W Miami banan na ekspozycji został zastąpiony, a później prawo do jego wystawienia sprzedano dwóm lub trzem kolekcjonerom, którzy zapłacili kwoty rzędu 120-150 tys. do. Równocześnie przekazane zostało też do Muzeum Guggenheima.

Przez parę lat „Komediant” wędrował z rąk do rąk po prywatnych transakcjach, by trafić na aukcję w Sotheby’s.

Zanim znowu został sprzedany, objechał cały świat. Na przełomie października i listopada ekspozycje w 9 miastach przyciągnęły 12 tys. odwiedzających. Ponieważ banan został zjedzony wcześniej także w 2023 r. w Seulu, w trakcie tego tournee miał zapewniona specjalną ochronę.

Na zdjęciu ekspozycja „Komedianta” w domu aukcyjnym Sotheby’s, fot.: John Nacion/Getty Images

Jest to dzieło definiujące samego artystę i całe nasze pokolenie. Jednym genialnym gestem Cattelan wstrząsnął podstawami świata sztuki i równocześnie wprowadził ją do mainstreamu kultury popularnej – zauważył David Galperin, szef działu sztuki współczesnej Sotheby’s w Ameryce.

Zwycięzca aukcji to znana postać w branży krypto, która w listopadzie notuje spektakularne wzrosty

Zwycięzcą listopadowej aukcji, która znacznie przekroczyła oczekiwaną cenę 1-1,5 mln dol., jest Justin Sun, chiński kolekcjoner, a także założyciel platformy wymiany kryptowalut TRON, który już zapowiedział, że banana zje „w ramach swojego performence’u”.

Transakcja zakupu ma być przeprowadzona w kryptowalucie, jednak nie sprecyzowano, jakiej.

34-letni Sun to jedna z najgłośniejszych gwiazd branży krypto. Jak większość kolegów, zdążył już też nie uniknąć poważnych zarzutów. M.in. w 2023 r. SEC oskarżył go o malwersacje mające na celu podbicie wartości emitowanej przez jego firmę kryptowaluty TRON.

Zakup może być też symboliczną oznaką tego, jak dobrze (znowu) powodzi się całej branży. Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA główna kryptowaluta bitcoin zaczęła gwałtownie iść w górę i bije nowe historyczne rekordy na poziomie ponad 96 tys. dol. za bitcoina. To oznacza aż 40 proc. wzrost tylko od 5 listopada 2024 r., czyli dnia wyborów.

Wzrosty bitcoina kojarzy się z nadzieją branży, że Trump dotrzyma swoich obietnic, wśród których jest m.in. deregulacja rynku, zwolnienie szefa SEC czy nawet – stworzenie strategicznej rezerwy w bitcoinach, a jak twierdzą niektórzy, likwidacja tradycyjnie znienawidzonego przez branżę krypto Fedu.

Jeśli chodzi o dalsze losy „Komedianta”, to nie wiadomo, czy Sun w ogóle z prawa do jego wystawienia skorzysta. W przeszłości w 2019 r. zapłacił 4,6 mln dol. za obiad z Warrenem Buffettem, na który nie przyszedł, choć panowie spotkali się w innym terminie. Z kolei w 2021 r. zapłacil 28 mln dol. za lot w kosmos, gdzie nie poleciał „ze względu na konflikt z innym spotkaniem”.

Główne wnioski

  1. Sprzedanie „Komedianta” Maurizio Cattelana znacznie powyżej oczekiwanej kwoty 1-1,5 mln dol. to wydarzenie na rynku sztuki, ale jest też przejawem tego, jak dobrze znowu powodzi się branży kryptowalut.
  2. To dlatego, że kupującym jest jedna z głównych gwiazd całej branży, 34-letni Justin Sun, twórca kryptowaluty TRON.
  3. Branża świętuje sukcesy, gdy tylko w listopadzie bitcoin zyskał 40 proc. na wartości, bijąc historyczne rekordy. Wzrosty kojarzone są z sukcesem wyborczym Donalda Trumpa, który obiecał kryptoentuzjastom złote góry.