Northvolt próbuje uniknąć bankructwa. Fabryka w Polsce idzie do zamknięcia
Fabryka Northvolt Systems w Gdańsku zostanie zamknięta. Na drugą grupa szuka kupca. Szwedzki Northvolt chce „skoncentrować się na wielkoskalowej produkcji ogniw bateryjnych”, a przy tym uchronić się przed bankructwem, bo sytuacja finansowa jest fatalna.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Z jakimi problemami boryka się Northvolt, szwedzki koncern z sektora technologii bateryjnych.
- Co czeka zakłady Northvolt działające w Polsce.
- Jakie działania podejmuje Northvolt, żeby zapobiec upadłości.
Northvolt to jedna ze spółek, w której pokładano nadzieję na możliwość podtrzymania konkurencyjności europejskiego przemysłu w nierównej rywalizacji z Chinami. Szwedzka firma jest największym europejskim producentem ogniw do aut elektrycznych.
Spółka ma jednak poważne kłopoty. Po upadłości jednej ze spółek grupy w październiku 2024 r. i zwolnieniach grupowych we wrześniu 2024r., w drugiej połowie listopada Northvolt miał do zakomunikowania jeszcze poważniejsze informacje.
22 listopada poinformował, że złożył w USA wniosek o ochronę przed bankructwem na mocy amerykańskiego rozdziału 11 kodeksu upadłościowego. To koło ratunkowe dla firm, które tracą płynność, ale chcą przeprowadzić restrukturyzację – bez ogłaszania upadłości spółki i z możliwością przeprowadzenia negocjacji z wierzycielami.
„Proces restrukturyzacji w ramach rozdziału 11 w Stanach Zjednoczonych różni się od postępowania upadłościowego lub administracyjnego w Szwecji lub wielu innych krajach” – podał Northvolt w komunikacie. Firma „będzie nadal działać jak zwykle podczas reorganizacji, podobnie jak inne międzynarodowe firmy, które wykorzystały go do reorganizacji swoich zobowiązań finansowych” – wskazano.
Northvolt chce uniknąć bankructwa
Bez wniosku Northvolt mógłby mieć poważne kłopoty, bo, jak podaje Reuters, spółka dysponuje obecnie ok. 30 mln dolarów (ok. 124,5 mln zł). To akurat tyle, żeby utrzymać działalność firmy przez około tydzień – podaje agencja.
Tymczasem zadłużenie firmy wynosi 5,8 mld dolarów (ok. 22,4 mld zł). „Płynność finansowa Northvolt jest w fatalnym stanie” — stwierdziła firma we wniosku złożonym przed sądem w USA.
Problemy finansowe Northvolta to efekt między innymi wycofania się BMW z kontraktu ze spółką wartego 2 mld dolarów (ok. 8,33 mld zł) w czerwcu tego roku. Spółka wskazywała także na dużą konkurencję chińskich producentów oferujących tańsze produkty. Nie doszło także do udzielenia spółce wsparcia publicznego przez rząd Szwecji, na co liczyła.
Uruchomienie procesu reorganizacji na mocy amerykańskiego kodeksu umożliwi Northvoltowi dostęp do nowych źródeł finansowania – podano w oświadczeniu. To około 145 mln dolarów (ok. 604,5 mln zł) zabezpieczenia.
Pomóc spółce zgodziła się także Scania. Producent aut ciężarowych jest kontrahentem Northvolta. Za pomocą specjalnej formy finansowania regulowanej przez amerykański kodeks udostępni producentowi baterii ok. 100 mln dolarów (ok. 416,9 mln zł).
Ale 245 mln dolarów, na które może liczyć Northvolt, nie wystarczy na ustabilizowanie sytuacji. W tym celu firma potrzebuje łącznie ok. 1-1,2 mld dolarów (ok. 4,2-5 mld zł) – przekazał dziennikarzom przedstawiciel kierownictwa Northvolta.
W oficjalnym oświadczeniu podano, że spółka spodziewa się zakończyć restrukturyzację w pierwszym kwartału 2025 r.
Northvolt zamyka jedną fabrykę w Gdańsku, a drugą chce sprzedać
W komunikacie z 21 listopada spółka zapewniała także o utrzymaniu produkcji. Ale już 22 listopada okazało się, że plany nie obejmują wszystkich sektorów działalności Northvolta. Ogłoszono zakończenie części działalności związanej z rozwojem i produkcją magazynów energii w Polsce i Szwecji.
Oznacza to zamknięcie fabryki przy ul. Andruszkiewicza w Gdańsku, produkującej systemy magazynowania energii. Zakład zostanie przygotowany do sprzedaży.
„Firma nie zaczęła jeszcze zwolnień w Polsce, natomiast produkcja została już wstrzymana” – przekazała przedstawicielka Northvolt Poland w odpowiedzi na pytania xyz.pl. Jak dodaje Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland, mimo starań nie udało się znaleźć inwestora dla tej części działalności.
Firma nie zaczęła jeszcze zwolnień w Polsce, natomiast produkcja została już wstrzymana, a fabryka będzie przygotowywana do sprzedaży” – mówi Anna Sobolewska, Communications & Public Affairs Director w Northvolt Poland.
Northvolt chce także sprzedać drugą z polskich fabryk. Spółka prowadzi „obiecujące rozmowy na temat sprzedaży drugiej jednostki biznesowej Northvolt Systems”. Sprzedaż ma objąć aktywa biznesowe, technologię, produkty, bazę klientów, zakład prototypowania systemów bateryjnych zlokalizowany w Sztokholmie i zakład produkcyjny przy ul. Elbląskiej Gdańsku.
Spółka zaznacza, że w Polsce będzie kontynuowana działalność zatrudniającego 64 osoby Centrum Skalowania Biznesu w Gdańsku, świadczącego usługi w zakresie HR, IT, finansów, zakupów i logistyki dla spółek z grupy Northvolt.
Obecnie Northvolt Systems zatrudnia 269 pracowników w Szwecji i 281 pracowników w fabrykach w Polsce. Prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi w Szwecji oraz przedstawicielami pracowników w Polsce.
Współzałożyciel Northvolta ustępuje ze stanowiska
Dzień po informacji o wniosku o reorganizację, spółka zakomunikowała kolejne poważne zmiany. Ze stanowiska prezesa ustąpił współzałożyciel przedsiębiorstwa, który kierował nim od początku działalności w 2016 r. Peter Carlsson pozostanie w zarządzie i obejmie rolę starszego doradcy.
„To dla mnie pełen emocji dzień” – powiedział Carlsson, cytowany przez agencję Reuters. Dodał, że Northvolt był dla niego „jak dziecko”.
Po ustąpieniu Carlssona, w skład kierownictwa firmy będą wchodzić Pia Aaltonen-Forsell, dyrektor zarządzający ds. finansowych, Matthias Arleth, który obejmie stanowisko dyrektora zarządzającego ds. operacyjnych oraz Scott Millar jako dyrektor zarządzający ds. restrukturyzacji. Tymczasowo będą wspólnie kierować spółką.
Rozpoczęto też już proces poszukiwania nowego CEO.
Główne wnioski
- Northvolt złożył wniosek o reorganizację na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. To sposób na przeprowadzenie restrukturyzacji bez konieczności ogłaszania upadłości.Spółka potrzebuje ok. 1-1,2 dolarów finansowania.
- Ze stanowiska zrezygnował prezes i współzałożyciel firmy Peter Carlsson.
- Northvolt ogłosił także zakończenie działalności związanej z magazynami energii, co oznacza m. in. zamknięcie jednej z fabryk w Polsce. Druga ma zostać sprzedana, prowadzone są rozmowy na ten temat.