Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes

Invesco: inwestując, zaczynamy myśleć o defensywie

Obniżamy poziom ryzyka w modelowym portfelu ze względu na trudną sytuację geopolityczną. Spodziewamy się spadku stóp zwrotu z akcji – mówią stratedzy amerykańskiej firmy inwestycyjnej. 

Zdjęcie siedziby Invesco w Atlancie.
Źródło: Getty Images

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Jak zmienił się skład modelowego portfela inwestycyjnego Invesco.
  2. Dlaczego stratedzy ku zaskoczeniu inwestorów zdecydowali się wyraźnie zwiększyć ekspozycję na jedno aktywo.
  3. Czym uzasadniają decyzję.

Zespół kierowany przez Paula Jacksona, szefa działu badań ds. alokacji aktywów, przedstawił nową strategię Invesco na ostatnie tygodnie 2024 r. W portfelu modelowym wyraźnie zwiększono udział obligacji skarbowych i korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym (zalecenie dla obu klas aktywów to „doważaj”), a zmniejszono udział nieruchomości i surowców (utrzymano rekomendację „neutralnie”). Procentowy udział akcji w portfelu nie zmienił się, jednak zwiększono reprezentację spółek z Wielkiej Brytanii i rynków wschodzących. Podobnie z walutami – ich wkład pozostał taki sam, ale zwiększono udział japońskiego jena. 

Są to typowe ruchy mające na celu obniżenie ryzyka w portfelu inwestycyjnym, prowadzące do zmiany strategii na bardziej defensywną. Nawet sami przedstawiciele Invesco przyznają, że przyjęli dość ostrożne podejście. Nie uważają, że nadszedł czas na panikę, ale są przekonani, że ograniczenie ryzyka to obecnie najlepsza decyzja, jaką mogą podjąć inwestorzy. To podejście różni się od konsensusu rynkowego, bo większość banków i firm inwestycyjnych utrzymuje wysoką tolerancję na ryzyko, licząc na obniżki stóp procentowych, które zazwyczaj sprzyjają ryzykownym aktywom, takim jak akcje czy obligacje High Yield. 

Paul Jackson i jego współpracownicy odnieśli się do tego, jak nietypowa jest ich strategia. Zauważyli, że rynki spodziewają się spadku stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych o ponad 200 punktów bazowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ich zdaniem jest to już w dużej mierze uwzględnione w cenach akcji, więc trudno będzie o dalsze pozytywne zaskoczenia, zwłaszcza że gospodarka USA zwalnia, a wynik wyborów prezydenckich i sytuacja na arenie międzynarodowej pozostają niepewne. 

Czas na zmiany 

Do niedawna dokładnie połowa modelowego portfela Invesco składała się z akcji, ale obecnie ich udział wynosi tylko 35 proc. Stratedzy instytucji uważają, że wyceny amerykańskich spółek, których walorów firmy inwestycyjne mają zazwyczaj najwięcej, są na tyle wysokie, że potencjalna stopa zwrotu zestawiona z ryzykiem nie wydaje się już tak atrakcyjna jak jeszcze kilka miesięcy temu. Wspomniane wybory prezydenckie w USA oraz konflikty w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie mogą wywołać zawirowania na giełdach, a jedynym czynnikiem, który może powstrzymać korektę, jest optymizm związany ze spadającymi stopami procentowymi. 

Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa obecny cykl spadkowy, bo teoretycznie neutralną stopę wskazuje się na poziomie 4 proc., czyli tradycyjnie około 2 pkt proc. powyżej celu inflacyjnego. Invesco przewiduje jednak, że wyniesie ona raczej około 5 proc. i uważa, że Fed wkrótce przychyli się do takiej opinii. To dodatkowo przemawia za zakupem obligacji, mogą korzystać na wyższych stopach procentowych.  

Około 30 proc. kapitału Invesco jest zainwestowane w obligacje skarbowe. Stratedzy szczególnie preferują papiery Wielkiej Brytanii, USA i państw zaliczanych do rynków wschodzących. Obecnie ich zdaniem lepszym wyborem są obligacje o krótszym terminie zapadalności, bo papiery 10- i 20-letnie mogą wkrótce odnotować wzrost rentowności (a więc spadek cen). Podobne preferencje, zarówno jeśli chodzi o rynki, jak i długość, mają eksperci względem obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym, które stanowią 15 proc. portfela. 

Po relatywnie okresie dla nieruchomości, w które Invesco inwestuje przez REIT-y, stratedzy postanowili zmniejszyć ekspozycję na ten sektor, obawiając się korekty w USA i na rynkach wschodzących). Podobną decyzję podjęli w stosunku do surowców, przewidując osłabienie gospodarki i spadek popytu. Mimo to nadal “doważają” metale przemysłowe i produkty rolnicze. Bez zmian, znaczącą pozycję w portfelu Invesco zajmują gotówka, kredyty i lokaty, które stratedzy uważają obecnie za jedne z najlepszych wyborów pod względem stosunku stopy zwrotu do ryzyka.

Główne wnioski

  1. Stratedzy Invesco stronią od ryzykownych aktywów z uwagi na wysokie wyceny i napięcia na arenie międzynarodowej.
  2. Zwiększają ekspozycję na obligacje skarbowe, szczególnie Wielkiej Brytanii, USA i państw zaliczanych do rynków wschodzących.
  3. Zmniejszają wartość kapitału zainwestowanego w surowce z pominięciem metali przemysłowych i produktów rolniczych.