Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Newsy

Syn Solorza idzie do sądu. Kwestionuje uchwały podjęte podczas niedawnego zgromadzenia akcjonariuszy

Piotr Żak, młodszy syn Zygmunta Solorza, kwestionuje uchwały podjęte podczas zgromadzenia akcjonariuszy ZE PAK, które odbyło się 7 października.

Zygmunt Solorz
Zygmunt Solorz to jeden z najbogatszych Polaków. Jest właścicielem nie tylko spółki ZE PAK, ale także m.in. Grupy Cyfrowy Polsat czy biznesów nieruchomościowych, takich jak projekt Port Praski, fot. Zbigniew Meissner, PAP

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Które uchwały są zdaniem syna Zygmunta Solorza nieważne.
  2. Jakie jest tło konfliktu w rodzinie jednego z najbogatszych Polaków.
  3. Czym zajmuje się spółka ZE PAK.

O NWZA spółki ZE PAK zrobiło się głośno m.in. za sprawą nagrania. Przedstawia początek obrad, podczas którego Zygmunt Solorz w bardzo niewyraźny sposób zaczyna przemawiać do przedstawicieli inwestorów.

Sprawa ZE PAK do sądu

Piotr Żak, młodszy syn Zygmunta Solorza, złożył poprzez pełnomocników pozew do poznańskiego Sądu Okręgowego o ustalenie nieistnienia, ewentualnie stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwał podjętych podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy ZE PAK, które odbyło się 7 października.

Podczas zgromadzenia akcjonariusze odwołali m.in. Piotra Żaka oraz Tobiasa Solorza z rady nadzorczej spółki. Zgodnie z pozwem, o którym poinformowały dziś wieczorem władze ZE PAK, Piotr Żak kwestionuje zasadność trzech uchwał: o odwołanie Piotra Żaka i Tobiasa Solorza z rady nadzorczej, a także w sprawie ustalenia liczby członków rady nadzorczej spółki.

– Treść złożonego pozwu jest aktualnie przedmiotem analiz. Spółka złoży odpowiedź dotyczącą pozwu do Sądu Okręgowego w Poznaniu w wyznaczonym terminie. W przypadku zaistnienia takiej konieczności spółka będzie informowała o dalszych etapach postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – podało ZE PAK w komunikacie.

Duże kontrowersje wzbudził jednak materiał wideo, który opublikowano tuż po zakończeniu zgromadzenia akcjonariuszy. Przedstawia ono początek obrad. Na nagraniu widać Zygmunta Solorza, który w niewyraźny sposób próbuje otworzyć zgromadzenie akcjonariuszy, czytając z kartki. Towarzyszy mu jego prawnik.

Konflikt wyszedł poza Polskę

O konflikcie pomiędzy Zygmuntem Solorzem a jego dziećmi zrobiło się głośno pod koniec września br. Synowie i córka Solorza w liście do zarządów i rad nadzorczych spółek należących do miliardera poinformowali, że ich kontakt z ojcem jest utrudniony z powodu choroby. Co więcej, nie wiedzą, gdzie dokładnie przebywa Zygmunt Solorz.

Gazeta Wyborcza pisała o konflikcie między dziećmi Solorza a Justyną Kulką, od marca żoną Solorza.

W reakcji na list dzieci, Zygmunt Solorz również zwrócił się do pracowników Grupy Polsat. W liście poinformował o chęci odwołania swoich dzieci z władz firmy. Jego zdaniem ich udział „nie przyczynia się do większej stabilności w firmach ani do budowania lepszej przyszłości”.

Konflikt w rodzinie przeniósł się do sal sądowych kilka miesięcy temu. Na początku sierpnia miliarder zgodził się przekazać dzieciom kontrolę nad firmami, które należą do jego imperium. Potem jednak wycofał dokument. Zdaniem jego dzieci nie można odwołać tego oświadczenia, dlatego skierowały sprawę do sądów w Liechtensteinie i na Cyprze.

Dzieci Solorza zostały w ostatnich tygodniach odwołane z kilku innych spółek, m.in. nieruchomościowej Port Praski. Tam miejsce synów miliardera w radzie nadzorczej zajęła Justyna Kulka.

ZE PAK. Czym zajmuje się spółka

ZE PAK, czyli Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, to polska spółka energetyczna, która zajmuje się produkcją energii elektrycznej. Była jednym z największych producentów w Polsce, a bazowała głównie na spalaniu węgla brunatnego, który wydobywała.

Obecnie ZE PAK stopniowo odchodzi od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE). Inwestuje w projekty związane z energetyką słoneczną, wiatrową oraz wodorem.

Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Główne wnioski

  1. Konflikt w rodzinie Solorza eskaluje na tle decyzji w ZE PAK: Piotr Żak, syn Zygmunta Solorza, złożył pozew dotyczący uchwał, które m.in. odwołały jego oraz Tobiasa Solorza z rady nadzorczej. Spór jest częścią szerszego konfliktu rodzinnego, który przenosi się na różne spółki z grupy Polsat i ma już międzynarodowy wymiar prawny.
  2. Nagranie z NWZA wzbudza kontrowersje: zgromadzenie akcjonariuszy ZE PAK zyskało rozgłos za sprawą nagrania, w którym Zygmunt Solorz miał widoczne problemy z mówieniem, co wzbudziło pytania o jego stan zdrowia i miejsce pobytu. To nagranie dodatkowo podsyciło publiczną debatę na temat sytuacji w spółce.
  3. Transformacja ZE PAK: Niezależnie od konfliktów właścicielskich, spółka ZE PAK kontynuuje transformację energetyczną, odchodząc od węgla brunatnego na rzecz odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa i wodorowa, co wpisuje się w szersze trendy dekarbonizacji.