Biznes Newsy

Getin Holding ma kupca na Idea Bank Ukraina

Zarząd Getin Holding podpisał warunkową umowę sprzedaży Idea Banku. Potencjalnym kupcem jest cypryjska spółka z holdingu Serhija Tihipiko, byłego wicepremiera Ukrainy i prezesa banku centralnego tego kraju.

Zdjęcie przedstawia Leszka Czarneckiego, założyciela Getin Holding, w drodze do prokuratury
Getin Holding ma umowę warunkową na sprzedaż Idea Bank Ukraina (źródło: PAP/Jakub Kamiński)

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Kto zamierza kupić Idea Bank Ukraina od Getin Holding
  2. Jakie są warunki i szczegóły transakcji
  3. Czemu Getin Holding pozbywa się akcji działającego w Ukrainie banku

Zarząd Getin Holding ma warunkową umowę na sprzedaż spółki Idea Bank Ukraina. Rada nadzorcza już wyraziła zgodę na transakcję – podano. Żeby doszło do sprzedaży odpowiednie zgody muszą wydać jeszcze ukraiński bank centralny i urząd antymonopolowy.

Potencjalnym nabywcą banku jest Alkemi Limited. To cypryjska spółka należąca do ukraińskiej grupy finansowo-przemysłowej TAS, czyli holdingu Serhija Tihipiko. Biznesmen i jeden z najbogatszych Ukraińców od lat 90. mocno angażował się także w politykę. W latach 2002-2004 był prezesem Narodowego Banku Ukrainy (NBU), a w latach 2010-2012 – wicepremierem w rządzie Mykoły Azarowa. Dwukrotnie kandydował też na prezydenta Ukrainy, w roku 2010 i 2014.

Alkemi Limited ma zapłacić za akcje banku co najmniej 34 mln dolarów. Jeśli transakcja nie zakończy się do końca roku, spółka ma zapłacić dodatkowe 800 tys. dolarów za każdy pełny miesiąc kalendarzowy opóźnienia.

Getin Holding musi pozbyć się Idea Banku Ukraina

Sprzedaż Idea Bank Ukraina przez Getin Holding to wymóg, który grupie postawił NBU. Podstawą wydania decyzji było „naruszenie reputacji biznesowej” Leszka Czarneckiego, założyciela Getin Holding i reputacji całej grupy.

Reputacja biznesowa holdingu i Czarneckiego, zdaniem ukraińskiego banku centralnego, została naruszona po tym jak  polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wydał w 2022 r. decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Getin Noble Bank, właściciela części akcji Getin Holding. Decyzję wydano z powodu złej sytuacji finansowej i ryzyka upadłości – wskazywał BFG.

 Sam Czarnecki twierdzi, że efekty restrukturyzacji założonego przez niego Getin Noble Banku stanowiły bezprawne wywłaszczenie. W 2023 r. pozwał Skarb Państwa na 1,5 mld zł.

Główne wnioski

  1. Getin Holding ma warunkową umowę sprzedaży Idea Banku Ukraina
  2. Potencjalnym kupcem jest spółka z holdingu ukraińskiego biznesmena i polityka Serhija Tihipiko
  3. Getin Holding musi sprzedać akcje banku w wyniki decyzji ukraińskiego banku centralnego, której podstawą była „utrata reputacji biznesowej” przez spółkę i jej założyciela, Leszka Czarneckiego