Wśród inwestorów rosną nastroje pesymistyczne. Notowania GPW 26 czerwca 2026
Piątkowa sesja zakończyła się spadkami. Wśród blue chipów rosły tylko dwie spółki. Do tego analitycy ostrzegają, że rosną nastroje niedźwiedzie wśród inwestorów.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Które spółki z blue chipów najmocniej traciły i co stało za przeceną Modivo oraz CD Projektu.
- Dlaczego spadają notowania Orlenu i KGHM oraz jaki wpływ mają na to ceny ropy i miedzi.
- Które spółki z blue chipów zyskały na sesji i co stało za wynikami Grupy Kęty.
Na warszawskiej giełdzie sesja zakończyła się przeceną na wszystkich głównych indeksach. Szeroki WIG spadł o 0,59 proc., do 135 508,71 pkt., z 135 165,90 pkt. wcześniej. Najmocniej wśród benchmarków zniżkował WIG20, tracąc 0,73 proc. i osiągając poziom 3591,66 pkt. wobec 3572,30 pkt.
Indeks blue chipów WIG30 obniżył się o 0,65 proc., do 4553,02 pkt. z 4540,26 pkt., a WIG140 stracił 0,60 proc., zjeżdżając do 2634,09 pkt. wobec 2627,38 pkt.
Spośród indeksów segmentowych mWIG40 zniżkował o 0,25 proc., do 9461,63 pkt. z 9428,04 pkt., a sWIG80 spadł o 0,49 proc., do 30 694,11 pkt. wobec 30 547,99 pkt. Najmniejszą przecenę odnotował WIGdivplus – jego spadek wyniósł 0,26 proc., do 2868,16 pkt. z 2866,50 pkt.
O godz. 16.15 WIG20 spadał o 0,6 proc. do 3575 pkt., a WIG szedł w dół o 0,5 proc. do 135 258 pkt. mWIG40 zniżkował o 0,3 proc. do 9426 pkt., a sWIG80 spadał o 0,3 proc. i wynosił 30 616 pkt.
Rośnie odsetek inwestorów pesymistycznych
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych opublikowało odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI). Według analityka XTB Eryka Szmyda wynika z niego, że maleje przewaga optymistów nad pesymistami. Odsetek inwestorów oczekujących wzrostów to obecnie 44 proc. (wzrost o 0,4 p.p. w porównaniu do poprzedniego tygodnia).
„Znacznie bardziej zauważalna jest jednak zmiana po stronie niedźwiedzi. Odsetek inwestorów spodziewających się spadków wzrasta o 2,7 pkt. proc., do 30 proc., podczas gdy udział inwestorów neutralnych spada z 29,1 proc. do 26 proc. Taka struktura odpowiedzi sugeruje, że część uczestników rynku przestaje oczekiwać przedłużającej się konsolidacji i zaczyna zajmować bardziej zdecydowane stanowisko" – napisał analityk.
„W ostatnim tygodniu większa grupa inwestorów przechodzi z obozu neutralnego do pesymistycznego, co może świadczyć o rosnących obawach dotyczących krótkoterminowych perspektyw rynku. Jednocześnie warto zauważyć, że byki nadal pozostają największą grupą uczestników badania, co oznacza, że długoterminowy optymizm wobec polskiego rynku akcji nie zanika. Rosnący udział niedźwiedzi może jednak przełożyć się na większą ostrożność inwestorów oraz wzrost zmienności notowań w przypadku pojawienia się negatywnych impulsów makroekonomicznych lub geopolitycznych" – zauważył analityk.
Wśród blue chipów najmocniej spadało Modivo
Modivo szło w dół najszybciej z blue chipów (spadek o 3,6 proc.). Walne zgromadzenie nie zdecydowało się bowiem na przeznaczenie zysku za rok obrotowy na dywidendę, trafi on w całości na kapitał zapasowy. O 2,4 proc. spadał też CD Projekt. To czwarta zniżka z rzędu, a kurs sięgnął rocznego minimum (211,3). Kurs tej firmy idzie w dół od dwóch miesięcy i spadł już o prawie 24 proc.
W WIG20 źle też radziły sobie Orlen (-1,9 proc.) i KGHM (-1,5 proc.). Od 15 czerwca kurs paliwowego giganta spadł łącznie o 15 proc. Z kolei KGHM spadł od 18 czerwca o ok. 16 proc. Jednocześnie jednak od początku roku do czwartkowego zamknięcia kurs miedziowej spółki wzrósł łącznie o ponad 17 proc.
Giełdowa sytuacja tych firm to efekt spadających cen ropy i miedzi. Ropa poszła w miesiąc w dół o prawie 29 proc. – to efekt negocjacji pokojowych i tymczasowego porozumienia USA z Iranem, które doprowadziło do otwarcia cieśniny Ormuz, czyli morskiego szlaku transportowego z Zatoki Perskiej.
O 2 proc. przeceniono też akcje Dino, a o 1 proc. Allegro. W przypadku giganta e-commerce spadki to efekt czwartkowego ogłoszenia skupu akcji własnych za ok. 800 mln zł.
Wśród blue chipów rosły tylko Kęty (+3,4 proc.) i Żabka (1,7 proc.). Grupa Kęty szacuje, że w II kw. 2026 r. miała 234 mln zł zysku netto j.d. oraz 375 mln zł EBITDA. Konsensus PAP Biznes zakładał tymczasem 210,8 mln zł zysku netto i 340 mln zł EBITDA.
Wśród spółek notowanych w mWIG40 najmocniej spadają XTB i JSW, po ok. 2,5 proc. O ponad 2 proc. idą też w dół Voxel i Vercom.
Z kolei w sWIG80 najsłabsza jest Creotech Quantum. Jej kurs idzie w dół aż o ponad 7 proc. Akcje Creotech Quantum spadają od 1 czerwca. Jednak od debiutu 17 kwietnia kurs tej firmy zdrożał o ponad 125 proc.
Główne wnioski
- Wszystkie główne indeksy zakończyły sesję na minusie, z WIG20 jako najsłabszym benchmarkiem (-0,73 proc., do 3591,66 pkt.). Co istotne, dane śróddzienne (z godz. 16.15) pokazują, że pod koniec sesji doszło do pewnego pogłębienia spadków względem wcześniejszego odczytu — WIG20 zniżkował wtedy o 0,6 proc., a finalnie zamknął się 0,73 proc. niżej.
- Orlen i KGHM należały do najsłabszych spółek w WIG20, co tekst wiąże z gwałtownym spadkiem cen ropy (o niemal 29 proc. w ciągu miesiąca) w wyniku porozumienia pokojowego USA z Iranem i otwarcia Cieśniny Ormuz. Warto jednak zauważyć, że mimo niedawnych spadków, KGHM od początku roku wciąż jest na wyraźnym plusie (+17 proc.), co pokazuje, że krótkoterminowa przecena nie przekreśla długoterminowego trendu wzrostowego tej spółki.
- Modivo straciło najwięcej (-3,6 proc.) po decyzji walnego zgromadzenia o przeznaczeniu całego zysku na kapitał zapasowy, a nie na dywidendę, a Allegro spadło po ogłoszeniu skupu akcji własnych — czyli w obu przypadkach reakcja rynku była efektem konkretnych decyzji korporacyjnych, nie ogólnego sentymentu. Na tym tle wyróżniały się Kęty, które zyskały 3,4 proc. po wynikach kwartalnych znacząco przebijających konsensus rynkowy, co pokazuje, że dobre fundamenty spółki mogły przeciwdziałać negatywnemu nastrojowi całej sesji.