Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Newsy Technologia

RKKVC z blisko dziesięciokrotnym zwrotem z inwestycji. Zarobić dał szwajcarski startup

Polski fundusz inwestujący w rodzime i zagraniczne startupy poinformował o udanym wyjściu z inwestycji. Po trzech latach od zakupu odsprzedał swoje udziały w spółce RoomPriceGenie. Nabywcą udziałów i nowym inwestorem szwajcarskiej firmy jest amerykański Five Elms Capital.

Mateusz Bodio, założyciel RKKVC.
RoomPriceGenie w ciągu kilku lat stało się globalnym liderem automatyzacji wycen pokoi hotelowych, a nowa inwestycja otwiera przed spółką jeszcze większe możliwości rozwoju – twierdzi Mateusz Bodio, założyciel RKKVC. Fundusz w ramach bieżącej rundy spółki odsprzedał posiadane w niej udziały. [Fot.: materiały prasowe]

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Jaką strategię inwestycyjną obrało polskie family office RKKVC i czy przynosi ona oczekiwane rezultaty.
  2. Jaką globalną skalę biznesu osiągnął startup RoomPriceGenie, którego udziały posiadało RKKVC.
  3. Co może przyciągnąć inwestorów zagranicznych i prywatnych do odkupu udziałów od polskich funduszy venture capital.

Miarą sukcesu funduszu venture capital (VC) nie jest sama inwestycja w startup, lecz
tzw. exit – wyjście z inwestycji i uzyskany zwrot. Na rodzimym rynku takich transakcji wciąż jest stosunkowo niewiele. Do grona exitów dołącza właśnie ogłoszony odkup udziałów szwajcarskiej spółki RoomPriceGenie, które przez ostatnie trzy lata znajdowały się w posiadaniu polskiego family office RKKVC.

Startup przeprowadził kolejną rundę finansowania, pozyskując 75 mln dolarów od amerykańskiego inwestora Five Elms Capital. Transakcja obejmowała wykup większości udziałów od dotychczasowych inwestorów, w tym RKKVC. Fundusz poinformował, że na tej transakcji uzyskał blisko dziesięciokrotny zwrot kapitału.

Inwestycyjna strategia funduszu RKKVC

Mateusz Bodio, założyciel funduszu RKKVC, podkreśla, że jego fundusz był jednym z kluczowych inwestorów RoomPriceGenie (kwota inwestycji nie została ujawniona). Zaznacza jednak, że
w ciągu kilku lat startup zbudował silną pozycję na międzynarodowym rynku automatyzacji wycen pokoi hotelowych, rozwijając własny system zarządzania przychodami hoteli. Obecnie firma zatrudnia około 100 pracowników i obsługuje ponad 3 tys. hoteli w 65 krajach.

„Wyjście z tej inwestycji po tak znaczącym wzroście wartości pokazuje, że nasza strategia selekcji spółek z zachodu i ich wsparcia przynosi wymierne efekty” – mówi Mateusz Bodio, cytowany
w komunikacie prasowym.

W rozmowie z XYZ dodaje, że RKKVC wcześniej zrealizował już trzy exity o podobnym, blisko dziesięciokrotnym zwrocie z inwestycji oraz jeden mniejszy, który przyniósł blisko 20 proc. wewnętrznej stopy zwrotu (IRR).

– Nasza obecna strategia zakłada inwestycje w startupy na etapie late seed/Series A. Naszym celem jest uzyskanie w pięcioletniej perspektywie 5-, a nawet 10-krotnego zwrotu z każdej inwestycji. Kluczowe są jednak umiejętności biznesowe założycieli – musimy mieć pewność, że nie wywrócą biznesu z błahego powodu, a ich rozwiązania będą sprawnie komercjalizowane na rynkach międzynarodowych. W pewnym sensie inwestujemy więc bardziej w założycieli niż w same firmy. Jak dotąd nasza strategia działa – nie mamy żadnych większych odpisów na funduszu – podkreśla Mateusz Bodio.

Obecnie RKKVC posiada w portfelu jeszcze kilkanaście spółek (niektóre transakcje nie zostały ujawnione). Mateusz Bodio liczy, że w 2025 r. uda się zrealizować co najmniej jeden kolejny exit.

Rynek VC czeka na spektakularne exity

W 2024 r. exity zrealizowały m.in. fundusze Sunfish Partners, Satus Starter, Kvarko (wyjście ze spółki Alphamoon), Inovo VC (z Brand24), Alfabeat (z Coinfirm), Tar Heel Capital Pathfinder oraz bValue (Wellbee). Ostatnia z wymienionych spółek przyniosła inwestorom dziesięciokrotny zwrot („cash-on-cash”; dane za PFR Ventures).

„Polski rynek startupów potrzebuje więcej dużych i głośnych wyjść z inwestycji, które pozwolą przyciągnąć szersze zainteresowanie inwestorów zagranicznych i prywatnych. Choć w ostatnich latach byliśmy świadkami kilku znaczących exitów, nadal czekamy na te naprawdę spektakularne, ich większą powtarzalność i regularne generowanie przez fundusze zysków dla inwestorów”
– twierdzi Radosław Czyrko, partner zarządzający w Tar Heel Capital Pathfinder, cytowany
w raporcie „Transakcje na polskim rynku VC 2024” opracowanym przez PFR Ventures i Inovo.vc.

Główne wnioski

  1. RoomPriceGenie, szwajcarski startup zajmujący się automatyzacją wycen pokoi hotelowych, zrealizował właśnie rundę finansowania o wartości 75 mln dolarów. Nowy inwestor, amerykański Five Elms Capital, odkupił udziały od dotychczasowych akcjonariuszy, w tym od polskiego family office RKKVC.
  2. Nasza obecna strategia zakłada inwestycje w startupy na etapie late seed/Series A. Celem jest uzyskanie w pięcioletniej perspektywie 5-, a nawet 10-krotnego zwrotu z każdej inwestycji
    – deklaruje Mateusz Bodio, założyciel RKKVC, funduszu zasilanego prywatnym kapitałem.
    RKKVC zrealizowało już pierwsze exity.
  3. Polski rynek venture capital wciąż może się pochwalić stosunkowo niewielką liczbą exitów. Dopiero duże, spektakularne transakcje mogą przyciągnąć inwestorów chętnych odkupić udziały startupów od krajowych funduszy.