Biznes Newsy Świat

Czeska firma staje się największym producentem amunicji w zachodnim świecie

Czechoslovak Group, koncern przemysłowo-obronny z Pragi kupuje amerykańską grupę zbrojeniową Kinetic. Sfinalizowanie transakcji, której wartość przekroczy dwa mld dolarów planowane jest na 27 listopada. Dzięki zakupowi czeska grupa stanie się numerem jeden wśród zachodnich wytwórców amunicji.

Michal Strnad, właściciel zbrojeniowo-produkcyjnej Czechoslovak Group i jeden z najbogatszych Czechów chce zawojować amerykański rynek.
Michal Strnad, właściciel zbrojeniowo-produkcyjnej Czechoslovak Group i jeden z najbogatszych Czechów chce zawojować amerykański rynek. fot. CSG

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Czym zajmuje się amerykańska grupa Kinetic i od kogo kupi ją czeski holding CSG.
  2. Jak wyglądała droga Czechów do tej akwizycji i z kim musieli rywalizować.
  3. Jakie są dalsze, strategiczne plany CSG na amerykańskiego rynku.

Akcjonariusze holdingu Vista Outdoor z Minnesoty zgodzili się właśnie na sprzedaż grupy Kinetic. Jest ona największym amerykańskim producentem amunicji. Specjalizuje się w produkcji nabojów do broni małokalibrowej i jest właścicielem kilku bardzo znanych marek amunicji do pistoletów, rewolwerów, karabinów i strzelb (m.in. CCI, Federal, Hevi, Remington). Z produktów Kinetica korzystają myśliwi, sportowcy oraz służby mundurowe.

Globalny lider

Nabywcą amerykańskiego wytwórcy nabojów jest Czechoslovak Group (CSG). To zbrojeniowo-przemysłowy holding, który należy do Michala Strnada, jednego z najbogatszych Czechów – zajmuje szóste miejsce na liście magazynu Forbes”. To właśnie o nim xyz.pl pisał niedawno, jako o najszybciej bogacącym się miliarderze Europy Środkowej. Majątek 32-letniego przedsiębiorcy szacuje się na ponad 100 mld koron, czyli około 17,2 mld zł. Plasuje go to na 712. miejscu wśród najbogatszych ludzi na świecie. Bardzo dynamiczny rozwój CSG pozwala przypuszczać, że Michal Strnad będzie awansował.

„Decyzja walnego zgromadzenia Vista Outdoor otwiera drogę do zamknięcia transakcji. Powinno to nastąpić w ciągu najbliższych dni. Po tym CSG stanie się właścicielem grupy Kinetic i wraz z nią największym producentem amunicji małego kalibru w świecie zachodnim” – komentuje Andrej Čírtek, rzecznik prasowy CSG.

Dodaje, że czasu rozliczenia transakcji jego firma nie będzie szerzej komentować przejęcia. Vista Outdoor w swoim komunikacie doprecyzowuje, że sfinalizowanie zakupu ma nastąpić już 27 listopada. Strony mają już bowiem wszelkie niezbędne zgody organów regulacyjnych.

Strategiczny zakup

Kinetic powstał pod koniec zeszłego roku przez wydzielenie z Vista Outdoor dywizji Sporting Products. Grupa zrzesza wielu producentów. W roku finansowym 2024 r. jej przychody wyniosły 1,5 mld dolarów, a zysk  EBITDA – 416 mln dolarów. Siedziba Kinetic znajduje się w Anoka w stanie Minnesota, a fabryki należące do grupy w Minnesocie, Arkansas, Idaho i Oregonie. Zatrudniają łącznie 3,8 tys. osób.

Kupno Kinetica, jak pisze czeski dziennik E15, to kolejny element długoterminowej strategii grupy Michala Strnada, która już od kilku lat dokonuje zagranicznych akwizycji. Dotychczas kupiła m.in. hiszpańską Fábrica de Municiones de Granada, włoskie firmy Fiocchi Munizion i Armi Perazzi i niemiecką fabrykę w parku przemysłowym Walsrode. „Patrzymy na możliwości inwestycyjne w całym świecie zachodnim” – mówił przed tygodniem portalowi finmag.cz Zdeněk Jurák, dyrektor finansowy CSG.

CSG stawia teraz przede wszystkim na zwiększenie produkcji amunicji małokalibrowej. To ona ma się z czasem stać kluczowym segmentem działalności grupy, która działa już w innych sektorach produkcji obronnej, a także lotniczej, motoryzacyjnej i kolejowej. Główny geograficzny kierunek ekspansji czeskiego holdingu to rynek amerykański, na którym chce stopniowo zdobywać pozycję również w innych segmentach produkcji wojskowej i cywilnej.

Niespodziewany konkurent

Serwis businesswire.com informuje, że Kinetic będzie kosztował Czechów 2,1 mld dolarów (8,6 mld zł). Wcześniej agencja Reutera podawała kwotę 2,2 mld dolarów (9 mld zł).

Wiadomo też, że właśnie cena była kluczowym elementem bardzo długich negocjacji. E15 informuje, że trwały ponad rok. Vista Outdoor przystał na ofertę CSG pod koniec czerwca, po tym, jak Czesi znacznie podnieśli wcześniej proponowaną cenę (wtedy mowa była o 2 mld dolarów). Właśnie latem transakcję zaaprobował Komitet ds. Zagranicznych Inwestycji w USA. Już po jego decyzji Vista Outdoor… wstrzymała procedurę sprzedaży. Nieoczekiwanie ofertę konkurencyjną wobec CSG złożył bowiem fundusz MNC Capital, który już wcześniej rywalizował z Czechami o Kinetic. W tej sytuacji zmiana właściciela amerykańskiego wytwórcy amunicji opóźniała się.

We wrześniu rada dyrektorów koncernu Vista Outdoor zarekomendowała akcjonariuszom propozycję CSG. Walne zgromadzenie, które ostatecznie zatwierdziło czeską ofertę odbyło się w poniedziałek, 25 listopada.

Czeski producent wycofał się natomiast z wcześniejszej oferty zakupu 7,5 proc. Revelysta, czyli innej spółki należącej do Vista Outdoor. Specjalizująca się w segmencie artykułów sportowych firma ma być przejęta za 1,1 mld dolarów przez fundusz inwestycyjny Strategic Value Partners (SVP).

Główne wnioski

  1. Akcjonariusze amerykańskiego koncernu Vista Outdoor zdecydowali o sprzedaży grupy Kinetic holdingowi Czechoslovak Group (CSG). Transakcja, która była negocjowana ponad rok, ma być sfinalizowana 27 listopada. Cena to 2,1-2,2 mld dolarów.
  2. Grupa Kinetic specjalizuje się w produkcji nabojów do broni małokalibrowej. Dzięki tej akwizycji CSG stanie się największym wytwórcą amunicji w zachodnim świecie.
  3. CSG ma już za sobą kilka przejęć w Europie Zachodniej i w USA. Chce jednak dalej zdobywać amerykański rynek, zarówno w segmencie produkcji zbrojeniowej, jak i cywilnej.