Drobne kłopoty JD Vance’a i potężne problemy Nicolasa Sarkozy’ego
Grenlandia bardzo chłodno, dosłownie i w przenośni, przywitała amerykańskiego wiceprezydenta JD Vance’a. W Indochinach zatrzęsła się ziemia – skutki są tragiczne. A Nicolas Sarkozy usłyszał surowy wyrok.


Z tego odcinka dowiesz się…
- Skąd nieoczekiwana wizyta JD Vance’a na Grenlandii i jakie mogą być jej konsekwencje.
- Jakie tragiczne skutki miało trzęsienie ziemi w Indochinach, jak przebiegają akcje ratunkowe.
- Za co sąd skazał Nicolasa Sarkozy’ego i jaki związek z tą sprawą mają państwa Afryki Północnej.
Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo
W leżącej daleko za polem podbiegunowym amerykańskiej bazie wojskowej Pituffik panował w miniony piątek siarczysty mróz. Termometry wskazywały -20 stopni Celsjusza. Mimo to było to jedyne miejsce na Grenlandii, w którym JD Vance mógł liczyć na ciepłe przyjęcie. Ani władze, ani mieszkańcy największej wyspy świata nie życzyły sobie bowiem oficjalnej odwiedzin wiceprezydenta USA.
– Grenlandzkie media złośliwie nazywają tę wizytę zjazdem amerykańskich, bogatych bananów – mówi Mateusz Gibała.
JD Vance, wizytując Pituffik, wypomniał Duńczykom, że nie zadbali odpowiednio o bezpieczeństwo Grenlandii, która jest przecież ich autonomicznym terytorium zależnym. W efekcie ten obowiązek spadł na Amerykanów. Odwiedziny wiceprezydenta USA uzmysłowiły więc władzom w Kopenhadze, że muszą zwiększyć starania o ochronę wyspy i więcej w nią inwestować.
Niespodziewany przyjazd JD Vance’a na Grenlandię komentowano bardzo szeroko na całym globie. Wcześniej zapowiadano, że na wyspie pojawi się tylko jego żona – Usha Vance
Trzęsienie ziemi w Tajlandii
Jednak wydarzeniem, które w większym stopniu przykuło w ostatnich dniach uwagę świata, było tragiczne trzęsienie ziemi na Półwyspie Indochińskim. Sytuację na bieżąco śledzi mieszkający w Bangkoku Tomasz Augustyniak.
– Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakiego stolica Tajlandii doświadczyła od ostatnich kilkudziesięciu lat. W tym momencie w mieście trwają bardzo intensywne naprawy w tych budynkach, które ucierpiały. Natomiast muszę powiedzieć, że Bangkok z całą pewnością zdał egzamin, co znam z własnego doświadczenia. Chociaż procedury wcale nie były perfekcyjne, to bardzo sprawnie ewakuowano szkoły, szpitale, centra handlowe. Bardzo szybko zatrzymano też metro – relacjonuje nasz korespondent.
Nicolas Sarkozy i Muammar Kaddafi
Z kolei we Francji – ale i w krajach Północnej Afryki – mówi się o decyzji sądu w sprawie byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego. 70-letni dziś polityk miałby – o ile wyrok się uprawomocni – spędzić za kratami siedem lat i zapłacić 300 tys. euro grzywny.
– Sąd stwierdził, że Nicolas Sarkozy 18 lat temu, podczas kampanii prezydenckiej w 2007 r., przyjmował finansowanie od dyktatora Libii Muammara Kaddafiego. To mocne uprawdopodobnienie plotki, która od lat krąży po krajach tego regionu, że jednym z powodów, dla których państwa NATO interweniowały w Libii w 2011 r., było to, że prezydent Francji nie chciał oddawać zaciągniętego cztery lata wcześniej długu – mówi Maciej Pawłowski.
Jak relacjonuje o wyroku, jaki sąd wydał w sprawie Nicolasa Sarkozy’ego, szczególnie dużo mówi się w Algierii. To kraj, który wciąż jest bardzo silnie związany z Francją, do której należał kiedyś. Wiele Algierczyków ma też krewnych po północnej stronie Morza Śródziemnego, którzy z kolei twierdzą, że właśnie za czasów Nicolasa Sarkozy’ego sytuacja bytowa we Francji znacznie się popsuła. A nawet, że zaczęła się oligarchizacja kraju.
Lőrinc i János Mészárosowie
Jednak Algieria ma też obecnie inny ważny temat. Chodzi o projekt budowy gazociągu transsaharyjskiego. Miałby on pozwolić na przesył błękitnego paliwa z Nigerii poprzez Niger właśnie do Algierii, a potem dalej do Europy.
W tym odcinku rozmawiamy również o zakupie fińskich lodołamaczy przez Stany Zjednoczone oraz o najbogatszym Węgrze Lőrincu Mészárosie i jego młodszym bracie Jánosu. Okazuje się bowiem, jak informuje niezależny węgierski portal, że firmy należące do młodszego z Mészárosów w ciągu pięciu ostatnich lat wystartowały i zwyciężyły w licznych przetargach organizowanych przez państwowe podmioty. W efekcie przedsiębiorstwa te zdobyły kontrakty warte łącznie 40 mld forintów, czyli około 420 mln zł.

Główne wnioski
- Wizyta JD Vance’a na Grenlandii. Ponieważ wiceprezydent USA nie mógł liczyć na ciepłe przyjęcie władz, ani mieszkańców Grenlandii, pojechał odwiedzić amerykańskich żołnierzy stacjonujących na największej wyspie świata. Wnioski z wizyty powinna wyciągnąć także Dania.
- Trzęsienie ziemi w Indochinach. Bangkok – jego władze i mieszkańcy – zdał egzamin podczas piątkowego trzęsienia ziemi. Wiele ofiar jest za to w sąsiedniej Birmie. O ich losie niewiele wiadomo, bo kraj to krwawa dyktatura rządzona przez wojskową juntę.
- Wyrok dla Nicolasa Sarkozy’ego. Były prezydent Francji został skazany na siedem lat więzienia i grzywnę za nielegalne finansowanie swojej kampanii prezydenckiej w 2007 r. przez Muammara Kaddafiego. Wyrok ten ożywił dyskusję na temat roli Sarkozy’ego w interwencji NATO w Libii.