MRPiPS chce utworzyć zespół, który doradzałby rządowi ws. płacy minimalnej
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy, na mocy którego miałby zostać utworzony Zespół do Spraw Minimalnego Wynagrodzenia. Gremium składające się z dziewięciu przedstawicieli – po trzech z resortu pracy, organizacji związkowych oraz tych reprezentujących pracodawców – miałby doradzać rządowi w kwestiach związanych z ustalaniem wysokości płacy minimalnej.
W propozycji MRPiPS wskazano, że członków do zespoły wybierałby premier na wniosek ministra właściwego do spraw pracy albo na wniosek organizacji społecznych. Do zadań członków organu należałoby również:
- określania mechanizmu, który służyłby do ustalania poziomu płacy minimalnej, w tym przyjęcia stosowanych do tego kryteriów,
- aktualizowania minimalnego wynagrodzenia za pracę,
- ustanawiania zróżnicowanych stawek minimalnego wynagrodzenia za pracę i odliczeń od niego,
- gromadzenia danych i prowadzenia badań oraz analiz z zakresu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zespół miałby przedstawić swoją propozycję ustanowienia płacy minimalnej do 7 maja każdego roku. Ponadto do jego zadań należałoby przygotowanie odpowiednich analiz o wpływie wynagrodzenia na gospodarkę i rynek pracy.
Warto pamiętać, że opisywany projekt jest realizacją unijnej dyrektywy o płacy minimalnej, w której wskazano pewne sugestie, jak można zaimplementować dokument do krajowego prawa. I tak KE zaleca ustanowienie współczynnika odpowiadającego wysokości płacy minimalnej, proponując w tym miejscu albo średnią, albo medianę.
MRPiPS w swoim projekcie opowiedziało się za oparciem się o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce, a dokładniej przyjęcie, że najniższa płaca powinna odpowiadać 55 proc. wartości średniej. Dane te są zbierane i publikowane przez Główny Urząd Statystyczny od lat. Z kolei raporty o medianie zaczęły być prezentowane w połowie 2024 r. i odpowiadają one sytuacji sprzed kilku miesięcy.
Dlatego nie można porównać obecnego przeciętnego wynagrodzenia w Polsce – które w lutym wyniosło 8613,14 zł brutto – z medianą. W drugim przypadku ostatni raport dotyczył stanu na październik 2024 r., kiedy to odpowiednia opisywany wskaźnik wyniósł 6856,75 zł brutto i był niższy o 18 proc. od średniej krajowej z tego okresu.
