RPP po posiedzeniu. "Inflacja może być niższa, niż wcześniej oczekiwano"
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. W komunikacie po posiedzeniu zwrócono uwagę na zmieniające się warunki gospodarcze.
Jak wynika z komunikatu RPP, sytuacja gospodarcza Polski i w najbliższym otoczeniu pozostaje stabilna. Negatywnym sygnałem jest osłabienie koniunktury w USA i utrzymywanie się inflacji powyżej celu amerykańskiego banku centralnego.
– W Polsce dostępne dane wskazują, że dynamika aktywności gospodarczej w I kw. 2025 r.
była prawdopodobnie niższa od oczekiwań i zbliżona do odnotowanej w IV kw. ub.r.
W lutym br. roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej były
ujemne, a dynamika produkcji budowlano-montażowej obniżyła się. Na rynku pracy
utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze
przedsiębiorstw w lutym 2025 r. było niższe niż rok wcześniej. Wzrost wynagrodzeń
nadal kształtuje się na wysokim poziomie, jednak dane z sektora przedsiębiorstw
sygnalizują obniżanie się dynamiki płac – napisano w komunikacie.
Co dalej ze stopami w Polsce
Zgodnie z komunikatem RPP, pomimo niższej od oczekiwań inflacji CPI w Polsce w I kwartale br. (4,9 proc.), jej poziom utrzyma się powyżej celu inflacyjnego. Przyczyną są efekty wzrostu cen energii, wzrost akcyzy czy cen usług. Dodatkowo niekorzystnie na poziom inflacji jest podwyższona inflacja bazowa. W II połowie roku RPP spodziewa się dalszych wzrostów cen energii. Mimo to sytuacja inflacyjna będzie korzystna.
– Inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza w warunkach rosnącego popytu i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek – podała RPP.
Z tego względu RPP nie zmieniła stóp procentowych. Jak zadeklarowano, dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.