RPP w marcu oceniła, że polityka fiskalna rządu nie sprzyjała ograniczaniu inflacji
W raporcie podsumowującym marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej wskazano, że wśród czynników utrudniających sprowadzenie inflacji do celu Narodowego Banku Polskiego jest m.in. polityka fiskalna rządu. „Deficyt budżetowy w 2024 r. w relacji do PKB był najwyższy od początku lat 90. Według prognoz Komisji Europejskiej w 2025 r. deficyt polskiego sektora finansów publicznych w relacji do PKB ma być jednym z najwyższych w Unii Europejskiej” – napisano w tzw. minutes z posiedzenia władz monetarnych. W protokole dodano, że pomimo znaczących wydatków państwa rządzący nie przedstawili „konkretnych działań”, które miałyby ograniczyć deficyt.
Ponadto większość członków Rady jest przekonanych, że w 2025 r. inflacja będzie wyraźnie wyższa od celu banku centralnego – ten wynosi 2,5 proc., z możliwym odchyleniem o 1 pkt. proc. w górę lub dół. Rodzimymi czynnikami utrudniającymi sprowadzenie tempa wzrostu cen w akceptowalne rejony mają być:
- podwyższona inflacja bazowa, której spadek będzie utrudniać ożywienie gospodarcze;
- decyzja o odmrożeniu cen energii w II połowie roku;
- oraz sytuacja na rynku pracy.
W tym ostatnim aspekcie co prawda dynamika płac w ostatnich miesiącach wyhamowała, a bezrobocie nieznacznie wzrosło. Historycznie jednak tempo odnotowane w 2024 r. w przypadku podwyżki wynagrodzeń było najwyższe od dwóch dekad – zarówno w ujęciu nominalnym (13,6 proc.), jak i realnym (9,5 proc.). A prognozy dotyczące osób poszukujących pracy nie wskazują, aby w najbliższych miesiącach ich odsetek miał szybko wzrosnąć.
Te dane były głównymi argumentami stojącymi za marcową pauzą w przypadku ustalaniu poziomu stóp procentowych. Jak wiemy, w kwietniu RPP podjęła tożsamą decyzję, już 17. z rzędu. Jednak po wystąpieniu przewodniczącego gremium Adama Glapińskiego opinia publiczna dowiedziała się, że nastroje wśród władz monetarnych nieco się odwróciły. Słowa prezesa NBP zostały odebrane jako „gołębie”, bo ten nie wykluczył, że w niedługim czasie pojawi się przestrzeń do obniżki kosztu pieniądza.
