15,2 mln pracujących w Polsce. Większość jest zatrudniona w usługach
W Polsce na koniec 2023 roku pracowało niecałe 15,2 mln osób – wynika z danych GUS, podsumowujących zeszły rok w krajowej gospodarce. Statystyczny pracownik jest po czterdziestce, a większość zatrudnionych stanowią mężczyźni.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Ile wyniosła liczba pracujących w Polsce na koniec 2023 r. i ile osób pracowało w poszczególnych sektorach.
- Które branże w Polsce są najsilniej sfeminizowane, a w których jest najwięcej mężczyzn.
- W których regionach w Polsce najwięcej osób pracuje w rolnictwie, przemyśle i usługach.
Liczba pracujących w gospodarce narodowej w Polsce według stanu na 31 grudnia 2023 roku wyniosła ok. 15 mln 178 tys. osób – wynika z opracowania opublikowanego 28 października przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Wśród pracujących jest więcej mężczyzn
Większość pracujących stanowili mężczyźni. Na koniec grudnia ubiegłego roku ich udział wyniósł 52,8 proc.
Przewaga mężczyzn występowała zasadniczo w każdym wieku. Jedynie
wśród pracujących w wieku od 47 do 59 lat udział kobiet był wyższy” – podaje GUS.
18,4 proc. pracujących było zatrudnionych w przetwórstwie przemysłowym. Odpowiada to ok. 2,8 mln osób. Z tego 34,7 proc. stanowiły kobiety.
Druga pod względem liczby pracujących sekcja, czyli handel i naprawa pojazdów samochodowych skupiała 14,8 proc. ogółu pracujących. Udział kobiet wyniósł ponad 53 proc.
Najsilniej sfeminizowane były sekcje opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz edukacja. Kobiety stanowiły w tych sekcjach odpowiednio 82,0 proc. i 79,6 proc. pracujących. Najbardziej zmaskulinizowane sekcje to z kolei budownictwo oraz górnictwo i wydobywanie, gdzie udział
mężczyzn wyniósł blisko 90 proc. – podaje GUS.
Statystyczny pracownik w Polsce jest po czterdziestce
Średnia wieku pracujących wyniosła w zeszłym roku 42,6 lata. To nieco więcej, niż rok temu, kiedy średnia wynosiła 42,4 lata. W 2023 r. średnia wieku pracujących kobiet i mężczyzn była podobna i wynosiła odpowiednio 42,5 i 42,7 lat.
Większe różnice, jeśli chodzi o średnią wieku, są zauważalne w przypadku poszczególnych regionów i branż.
W gminach na wschodnich, północno-wschodnich i południowo-wschodnich terenach Polski mieszkający tam pracujący byli przeciętnie starsi niż np. w gminach otaczających największe miasta, m.in. Poznań, Gdańsk, Kraków. Tam średnia wieku pracujących należała do najniższych
w Polsce – podaje GUS.
W edukacji ponad połowa pracujących ma więcej niż 45 lat
Istnieje związek między rodzajem działalności podmiotów a wiekiem pracujących – wskazuje w swoim podsumowaniu GUS. W przedsiębiorstwach z branży informacji i komunikacja 81 proc. pracujących nie przekroczyło 44 lat.
Z kolei w czterech sekcjach PKD ponad połowa pracujących przekroczyła wiek 45 lat – to kolejno rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (59,6 proc. powyżej 45. roku życia), obsługa rynku nieruchomości (58,1 proc.), edukacja (56,0 proc.) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (53,4 proc.).
Najwięcej osób pracuje w usługach
GUS podał także, ile osób pracowało w sektorze rolniczym, przemysłowym i usługowym. Najwięcej osób pracuje w usługach – to niecałe 9,67 mln osób, czyli ok. 63,7 proc. ogółu pracujących. W regionie warszawskim stołecznym, gdzie w usługach pracuje najwięcej osób, ten odsetek wynosi 82,8 proc.
Udział pracujących w sektorze przemysłowym wahał się od 19,7 proc. w województwie mazowieckim do 34,6 proc. województwie śląskim – podaje GUS.
Najwięcej pracujących w sektorze rolniczym zamieszkiwało gminy w województwie lubelskim (18,8 proc. wszystkich pracujących) oraz podlaskim (18,4 proc.). W województwie śląskim rolnictwem zajmuje się tylko 2,3 proc. pracujących.