Najważniejsze wydarzenia, wtopy i bohaterowie – subiektywne podsumowanie 2024 roku
Czy można podsumować rok w mniej niż godzinę? Grzegorz Nawacki i Paweł Orlikowski – w lekkim tonie, a czasem z ostrą ripostą – rzucają wyzwanie najważniejszym wydarzeniom 2024 roku w premierowym odcinku programu „NOS – Nawacki i Orlikowski Subiektywnie”. Co było najważniejszym wydarzeniem, a co spektakularną wpadką w tym roku? Kto zasłużył na tytuł bohatera?
Z tego odcinka dowiesz się…
- Jakie wydarzenia ukształtowały 2024 rok i dlaczego.
- Kto zasługuje na miano bohatera roku według gospodarzy programu.
- Co było największą wtopą mijającego roku.
Obejrzyj lub posłuchaj
Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo
Dlaczego ceny masła stały się narodowym tematem i co to mówi o polskiej rzeczywistości? Jakie wydarzenia 2024 roku wpłynęły na globalną i lokalną politykę? Kto był bohaterem, a kto antybohaterem mijającego roku? Premierowy odcinek „NOS – Nawacki i Orlikowski Subiektywnie” to spojrzenie z przymrużeniem oka na najważniejsze wydarzenia i największe wtopy mijającego roku.
Absurdy, polityczne zawirowania, bohaterowie roku. Jaki był 2024 rok?
W tym odcinku Grzegorz Nawacki i Paweł Orlikowski zapraszają w podróż przez absurdy codzienności, ale wszystko w oparciu o kluczowe wydarzenia, które przyniósł dobiegający końca 2024 rok. Jednym z głównych tematów odcinka jest fenomen rosnących cen masła, które awansowało do rangi „narodowej sztabki złota”.
Prowadzący poruszają również temat Adama Glapińskiego, który w 2024 roku przeszedł spektakularną przemianę z „gołębia” w „super-jastrzębia”. Brak obniżek stóp procentowych pokazuje, że relacje na linii NBP-rząd stały się polem walki o wpływy.
Trump i Musk na szczycie świata?
Wśród bohaterów roku prowadzący wymieniają m.in. Donalda Trumpa i Elona Muska, podkreślając ich dominację na scenie politycznej. Trump to człowiek, który wraca do Białego Domu, co prawda z zarzutami prokuratorskimi na karku, ale mimo to zyskuje poparcie biznesu. Z kolei Musk, dzięki swoim inwestycjom i mediom społecznościowym, jest uznawany za jednego z najpotężniejszych ludzi na świecie. To już nie tylko przedsiębiorca, ale gracz polityczny na globalną skalę.
Nie zabrakło też miejsca na kontrowersje. Ucieczka byłego wiceministra Marcina Romanowskiego do Węgier, by uniknąć odpowiedzialności karnej, została uznana za bezprecedensowy skandal. Wszak „zwykli obywatele” nie mogliby od tak stwierdzić, że nie będą stawać przed prokuraturą czy sądem, bo nie uznają polskiego wymiaru sprawiedliwości. A w tym przypadku robi tak człowiek, który ten wymiar współtworzył. Nie jest jednak jedyny, o czym również więcej można usłyszeć w programie.
Jednak autorzy przede wszystkim podkreślają, że świat potrzebuje nieco więcej dystansu, by móc wyciągać wnioski, ale też rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Grzegorz Nawacki i Paweł Orlikowski mają nadzieję, że poprzez luźną formę będą w stanie nie tylko informować, ale czasem być nawet zabawnymi. Czy im się to udało? Ocenić można tylko w jeden sposób – oglądając premierowy odcinek „NOS”.