Sprawdź relację:
Dzieje się!
Newsy

Odchodzi prawa ręka Sebastiana Mikosza. Dymisję złożył szef cyfryzacji Poczty Polskiej

Dariusz Śpiewak po roku odejdzie ze stanowiska członka zarządu odpowiedzialnego za cyfryzację.

Dariusz Śpiewak, wiceprezes Poczty Polskiej
Dariusz Śpiewak, wiceprezes Poczty Polskiej. Fot. materiały prasowe

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. W jakich okolicznościach Dariusz Śpiewak złożył rezygnację.
  2. Jakie stanowiska pełnił, zanim został wiceprezesem Poczty Polskiej.
  3. Na jakim etapie jest restrukturyzacja w Poczcie Polskiej.

Dariusz Śpiewak, znany i ceniony menedżer z rynku IT, został wiceprezesem Poczty Polskiej ds. cyfryzacji w kwietniu 2024 r. Dołączył do drużyny Sebastiana Mikosza, który w lutym 2024 r. został powołany na stanowisko prezesa. Po roku pożegna się z Pocztą.

Jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadał na łamach „Pulsu Biznesu” inwestycje warte 700 mln zł, które miały spłacić dług technologiczny państwowego operatora i przygotowanie nowej strategii. Dlaczego zatem odchodzi?

– Dariusz Śpiewak dostał inną propozycję pracy i po roku zdecydował się ją przyjąć. Złoży rezygnację z wejściem w życie na koniec kwietnia. Prezentował strategię cyfryzacji i zdecydował się o tym powiedzieć, żeby kadra nie była zaskoczona – mówi Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej.

Dariusz Śpiewak przed przyjściem do Poczty Polskiej był wiceprezesem i pełnomocnikiem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji ds. GAIA-X, CIO w Polski Gaz TUW, pełnomocnikiem Ministra Finansów ds. Informatyzacji oraz przewodniczącym Rady Informatyzacji w MF. Przez wiele lat jako członek zarządu ZUS nadzorował pion operacji i eksploatacji systemów. Pełnił też funkcję prezesa Post-Tel, spółki z grupy kapitałowej Poczty Polskiej. Wcześniej w KPMG prowadził wdrożenie systemów informatycznych w narodowej spółce pocztowej. Był też dyrektorem projektu IACS w Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

Sebastian Mikosz od momentu przyjścia do spółki zapowiadał restrukturyzację. W sierpniu ogłosił plan transformacji – nadrabiania zaległości cyfrowych, walki o rynek kurierski i finansowy. Plan przewidywał też program dobrowolnych odejść, który miał objąć  ok. 15 proc. załogi, czyli prawie 10 tys. osób. W połowie marca br. zarząd Poczty Polskiej zakończył trwający od stycznia program dobrowolnych odejść (skorzystało z niego 90 proc. osób, do których zwróciła się firma) i program zwolnień grupowych. Od listopada 2024 r. do końca lutego 2025 r. zatrudnienie w firmie spadło o prawie 6,3 tys. osób do 51,6 tys. pracowników.

W pierwszym półroczu 2024 r. poczta miała ponad 300 mln zł straty. Poczta Polska to spółka skarbu państwa. Jest największym operatorem pocztowym w kraju.

Główne wnioski

  1. Dariusz Śpiewak, od kwietnia 2024 r. wiceprezes Poczty Polskiej ds. cyfryzacji, dostał inną propozycję pracy i zdecydował się ją przyjąć. Złoży rezygnację pod koniec kwietnia.
  2. To doświadczony i ceniony menedżer, który był m.in. wiceprezesem i pełnomocnikiem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji ds. GAIA-X, CIO w Polski Gaz TUW, pełnomocnikiem Ministra Finansów ds. Informatyzacji oraz przewodniczącym Rady Informatyzacji w MF.
  3. Poczta Polska jest w trakcie transformacji. Zatrudnienie w spółce spadło w ostatnich miesiącach do 51,6 tys. osób.