OTB Ventures otworzył biuro w Luksemburgu. Do wydania ma m.in. kapitał z funduszu NATO
Rodzimy fundusz OTB Ventures krok po kroku zwiększa aktywność inwestycyjną poza Polską. Lokalny rynek jest za mały, gdy inwestuje się w deep tech.


Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie rynkowe potrzeby i okazje wpłynęły na decyzję o uruchomieniu przez OTB Ventures biura w Luksemburgu i powołaniu tam zespołu inwestycyjnego.
- Jakie kompetencje wniesie do OTB Ventures luksemburski zespół inwestycyjny. Czy łatwo jest pozyskać wartościowe projekty deep tech pod inwestycje?
- Czy polskie fundusze venture capital mają wystarczającą siłę przebicia i kapitał, by mogły uruchamiać biura za granicą. W jakich sytuacjach jest to dla nich ekonomicznie korzystne?
OTB Ventures wzmacnia pozycję na europejskim rynku venture capital (VC). Deeptechowy fundusz uruchomił biuro w Luksemburgu. Utworzony tam zespół skoncentruje się na wyszukiwaniu startupów na takich rynkach jak np. Benelux czy Francja. To istotne ośrodki rozwoju spółek deep tech.
Obecnie zespół tworzą trzy kluczowe osoby: Jeremy Teboul, Estelle Godard i Kateryna Lopatynska. Wszystkie przeszły z funduszu Promus Ventures (z luksemburskiego biura), w którym odpowiadały za inwestycje i administrację. Wnoszą doświadczenie w inwestowaniu w projekty na wczesnych etapach (pre-seed i seed) m.in. z obszarów: robotyka, technologie kosmiczne, automatyzacja przedsiębiorstw i sztuczna inteligencja (AI). W przyszłości zespół będzie prawdopodobnie powiększany.
– Luksemburg od lat stawia na rozwój innowacji, w szczególności deep tech i space tech. A to obszary, w których inwestujemy – mówi Adam Niewiński, partner w OTB Ventures.
– Zwłaszcza luksemburski ekosystem spacetechowy jest bardzo silny i ma mocną pozycję na arenie międzynarodowej. I przyciąga inwestorów venture capital. Stąd wywodzą się już dwie nasze spółki portfelowe: Hydrosat i ClearSpace – dodaje Marcin Hejka, drugi z parterów OTB Ventures.
Rodzimy OTB Ventures posiada już jedno zagraniczne biuro – w Amsterdamie. Pełni ono natomiast funkcję administracyjną (zespół operacyjny).

Z funduszem NATO i europejskimi partnerami
W 2024 r. OTB Ventures uruchomił swój drugi fundusz – OTB Fund II. Zasiliły go m.in. NATO Innovation Fund (NIF), czyli inwestycyjne ramię Sojuszu Północnoatlantyckiego, oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny (European Investment Fund-EIF). Jego kapitalizacja wyniosła 185 mln USD.
– Inwestycja ze strony NATO Innovation Fund jest dla nas wręcz prestiżowa, to znak jakości i wyraz zaufania. NIF nie ma natomiast wpływu na naszą aktywność inwestycyjną i podejmowane decyzje. Profil działalności OTB Ventures wpisuje się w cele i priorytety NIF. Często technologie kosmiczne, systemy cyberbezpieczeństwa, półprzewodniki czy AI mają podwójne zastosowanie – mogą zostać użyte zarówno w rozwiązaniach cywilnych, jak i produktach tworzonych na potrzeby sektora obrony – mówi Adam Niewiński.
Podkreśla, że inwestycja NIF otwiera wiele nowych drzwi, ale OTB Ventures już od dawna działał międzynarodowo i wyszukiwał startupy poza Polską.
– Inwestujemy w dość wąskim obszarze deep tech. Od początku wychodziliśmy więc poza kraj. Najpierw szukaliśmy ciekawych spółek w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, później także Europy Zachodniej. Była to naturalna ścieżka rozwoju funduszu ewolucji naszego biznesu – dodaje Marcin Hejka.
Zdaniem inwestora
Między strategią a możliwościami rynkowymi
Zakładanie zagranicznych biur jest jednak opłacalne tylko z punktu widzenia funduszy z paneuropejską czy globalną strategią działania. Musi się też spinać ekonomicznie. Jest to więc opcja głównie dla największych podmiotów venture capital.
Krajowy rynek VC jest dość mały i tylko pojedyncze fundusze decydują się na dodatkowe biuro poza Polską (nie wliczając biur o funkcji administracyjnej).
Movens Capital, w który jestem partnerem, ma wypracowaną markę oraz silne kontakty w Europie Centralnej i diasporze, i w tym regionie inwestujemy. Do startupów docieramy przez zaprzyjaźnione, lokalne fundusze lub indywidualnych partnerów, pojedynczych współpracowników. Przy naszej skali działania i strategii biznesowej jest to bardziej praktyczne i opłacalne.
W podobnym modelu w Polsce uaktywnił się np. czeski fundusz Credo Ventures. Fundusz ma tutaj prężnie działającego partnera – Macieja Gnutka i z jego pomocą wyszukuje startupy nad Wisłą.
Poszukiwanie wartościowych projektów deep tech
W powyższym kontekście celem utworzenia zespołu w Luksemburgu jest nie tyle zwiększenie dostępu do spółek zagranicznych, ile wzmocnienie kompetencji w zakresie inwestycji pre-seed i seed. Dotychczas OTB Ventures koncentrował się głównie na rundach na poziomie A i wyższych.
– Na razie nie rozważamy utworzenia następnego zagranicznego biura w konkretnej lokalizacji. Nie wykluczamy jednak takiej opcji. Jeśli pojawi się równie dobra okazja, jak możliwość nawiązania współpracy z luksemburskim zespołem, z pewnością z niej skorzystamy. Motorem napędowym sektora VC są ludzie, ich doświadczenie i kontakty – zaznacza Adam Niewiński.
Nadmienia, że technologie deep tech zaczynają zyskiwać na znaczeniu. Wiele funduszy VC na świecie poszukuje więc interesujących projektów pod inwestycje. Czy znajdują je w Polsce? Zdaniem współzałożyciela OTB Ventures, w kraju mamy wielu utalentowanych inżynierów i programistów, rzadko jednak ich umiejętności przekuwane są w wartościowe biznesy. Wprawdzie i w Polsce można znaleźć ciekawe deeptechowe spółki, to jednak – z punktu widzenia funduszu VC o deeptechowym profilu – konieczne jest działanie w skali międzynarodowej.
Fundusz w ostatnich 12 miesiącach zrealizował kilka inwestycji. Pięć z nich zostało już upublicznionych, pozostałe mogą zostać ogłoszone w kolejnych tygodniach.
Warto wiedzieć
OTB Ventures: udział w rundach z ostatnich 12 miesięcy
- Safe Intelligence. Udział w rundzie seed o łącznej wartości 4,8 mln euro. Platforma Safe Intelligence umożliwia weryfikację modeli AI/ML. Poprzez zastosowanie matematycznych metod zapewnia formalną poprawności działania modelu we wszystkich możliwych scenariuszach, eliminując luki w danych treningowych.
- Apheris. Runda A: 8,1 mln euro. Platforma federated computing umożliwia różnym podmiotom ćwiczenie swoich modeli AI/ML bez konieczności udostępniania danych poufnych. Produkt działa jako bezpieczna brama między danymi lokalnymi a centralnymi modelami AI. Apheris koncentruje się na razie na sektorze opieki zdrowotnej.
- Timeseer.AI. Runda Seed (nie upubliczniono wartości). Istotą rozwiązania jest automatyczne wykrywanie problemów z danymi w czasie rzeczywistym, na wczesnym etapie przetwarzania danych, nawet dla milionów czujników (IoT i OT w różnych branżach).
- Synthara. Runda seed: 5,5 mln dolarów. Spółka założona w 2019 r. jako spin-off Instytutu Neuroinformatyki na ETH Zurich i Uniwersytecie w Zurychu. Opracowane rozwiązanie ulepsza standardową pamięć SRAM (static random-access memory) za pomocą prostego hardware’u oraz komponentu software’owego. Dzięki temu pamięć zyskuje możliwości obliczeniowe, co zwiększa wydajność systemu i redukcję zużycia energii.
- Atmos Space Cargo. Runda seed: 5,3 mln euro. Atmos buduje kosmiczną kapsułę, która umożliwia tanie i elastyczne prowadzenie eksperymentów naukowych oraz produkcji w warunkach przestrzeni kosmicznej.

Główne wnioski
- OTB Ventures zdecydował się na uruchomienie biura w Luksemburgu. Ulokował w nim zespół inwestycyjny. To osoby związane wcześniej z funduszem o podobnym, deeptechowym profilu. Znają specyfikę lokalnego ekosystemu startupowego i venture capital.
- Dla OTB Ventures zagraniczny zespół inwestycyjny to – jak twierdzą założyciele funduszu – naturalny krok w rozwoju. Inwestowanie w deep techy wymagało aktywności w skali międzynarodowej.
- – Krajowy rynek VC jest dość mały i tylko pojedyncze fundusze decydują się na dodatkowe biuro poza Polską – mówi Artur Banach, partner w Movens Capital. W jego opinii to opcja dla większych funduszy, które mają globalną strategię działania.