Sprawdź relację:
Dzieje się!
Biznes Newsy Technologia

Prezydent Microsoftu przyjechał do Polski. Będzie inwestycja o wartości 700 mln dolarów

Będzie duża inwestycja Microsoft w Polsce. To wynik spotkania Brada Smitha, prezydenta i wiceszefa Microsoftu, z premierem, Donaldem Tuskiem, które odbyło się 17 lutego. To druga taka wizyta przedstawiciela świata amerykańskich gigantów technologicznych w ostatnim czasie. Oto, co wiemy o inwestycji.

Brad Smith, Microsoft i Donald Tusk, premier Polski
Brad Smith, prezydent i wiceprezes Microsoft Corporation oraz Donald Tusk, premier Polski. Do spotkania doszło 17 lutego. Czy Microsoft szykuje duże inwestycje? Fot. Kancelaria Premiera

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Jakie inwestycje zadeklarował prezydent Microsoftu w czasie spotkania z premierem
  2. Dlaczego premier chce spotykać się z przedstawicielami firm technologicznych
  3. Ile wyniosły dotychczasowe nakłady inwestycyjne Microsoftu w polską gospodarkę.

Inwestycje Microsoftu będą kontynuowane i to na bardzo dużą skalę – zadeklarował premier Donald Tusk i Brad Smith, prezydent Microsoftu, podczas konferencji prasowej podsumowującej spotkanie.

– Kontynuujemy naszą bardzo dobrą współpracę. Ta współpraca ma bardzo konkretny wymiar – powiedział premier Donald Tusk.

Prezydent Microsoftu spotkał się z premierem. Co wiemy

– Polska ze swoją pozycją i wzrostem gospodarczym, prawdopodobnie największym w Europie w 2025 roku, z całą armią młodych, bardzo utalentowanych ludzi, zwłaszcza w dziedzinie, którą nasi dzisiejsi goście się zajmują, są wartym miejscem do inwestowania – powiedział Donald Tusk.

Premier odniósł się także do rozmów z szefem Google`a. Stwierdził, że w horyzoncie jest „wiele miliardów dolarów”.

Dokładnie 700 mln dolarów, 2 mld 800 mln złotych – to jest ta inwestycja, którą szefostwo Microsoftu potwierdziło. To kontynuacja pierwszej fazy, zakończonej w 2023 roku – dodał Donald Tusk.

Strony rozmawiały także o korzyściach, które będą mogli odnieść polscy naukowcy, firmy i studenci.

– Jest pewne, że efekt skali inwestycji Microsoftu. Tysiące menedżerów, startupów, naukowców, będą mieli dostęp do nowoczesnych narzędzi, do centrów danych, chmurze, sztucznej inteligencji i ta kwota 2,8 mld złotych będzie przyrastała w sposób proporcjonalny – dodał Donald Tusk.

Microsoft ma także angażować się w bezpieczeństwo Polski – w „fizycznym rozumieniu”. Firma ma także prowadzić akcje szkolenia Polaków. Premier odniósł się także do rozwoju polskiego modelu językowego Bielik.

– To pokazuje bardzo duże możliwości techniczne i intelektualne polskich naukowców – powiedział premier. Jak zaznaczył, rok 2025 będzie rokiem przełomu.

– Chciałbym podziękować Panie Premierze w imieniu całego zespołu. To ważny dla nas moment w kontekście naszych relacji. To druga faza ekspansji sztucznej inteligencji w Polsce. Zaczęliśmy w 2020 roku, kiedy zainwestowaliśmy miliard dolarów, tworząc region chmurowy w Polsce. Praca została wykonana i w 2023 roku ten region ruszył. Teraz zapowiadamy drugą fazę, inwestycje, o wartości 700 mln dolarów. Prace będą prowadzone do 2026 roku – zadeklarował Brad Smith.

Jak zaznaczył, Microsoft nie chce przesadzać z obietnicami, ale ma to być nowy krok w budowie chmury obliczeniowej i wsparcia dla polskich współpracowników i żyjących tu ludzi.

– Ta inwestycja przyczyni się do żywotności polskiej gospodarki – dodał prezydent Microsoftu.

– Ta inwestycja pokazuje przyjaźń z Polkami i Polakami. Polska zawsze wspierała Microsoft, Microsoft będzie wspierał Polskę. To stwierdzenie nie dotyczy tylko przywódców. To dla mnie prywatne przekonanie. Doceniamy ludzi, którzy wdrażają nasze technologie i z nami współpracują – zaznaczył Brad Smith.

Microsoft pomoże w obronie Polski

– Ta moc obliczeniowa może wiele zrobić dla Polski i całego regionu. Ona doprowadzi do wzmocnienia cyberbezpieczeństwa także dla polskich sił zbrojnych – zadeklarował.

Brad Smith odniósł się do współpracy z Ukrainą po wybuchu wojny. Teraz firma chce pomóc polskim siłom zbrojnym.

Dlatego prezydent Microsoft dziś spotka się także z wicepremierem, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. O godz. 16:30 odbędzie się podpisanie dokumentu o współpracy między MON a Microsoft.

MON wraz firmą Microsoft, na bazie dotychczasowej, długoletniej współpracy, przystąpiły do rozmów dotyczących poszerzenia obszarów wsparcia w zakresie wykorzystania technologii przełomowych w sektorze obronnym, przede wszystkim w zakresie wykorzystania modeli przetwarzania w chmurach obliczeniowych, sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych.

Firma Microsoft, jedna z największych technologicznych firm świata, wraz z MON wyrażają intencję współpracy, szczególnie w działalności naukowo-edukacyjnej, wdrożeniowej, badawczo-rozwojowej i opiniodawczej zwłaszcza w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Cykl spotkań premiera z gigantami technologicznymi

Przypomnijmy, chęć spotykania się z przedstawicielami dużych, amerykańskich firm technologicznych, premier Donald Tusk wyraził w czasie konferencji prasowej prezentującej nową strategię rządu. Donald Tusk stwierdził, że szykuje się do spotkań z liderami światowych firm technologicznych. Chce rozmawiać z nimi o inwestycjach w Polsce. Celem ma być rozwój i unowocześnianie polskiej gospodarki.

Na „pierwszy ogień” poszedł prezes spółki Alphabet, Sundar Pichai. Do spotkania doszło w czwartek, 13 lutego. Pichai, oprócz rozmowy z premierem, spotkał się także z polskimi przedsiębiorcami i startupowcami.

Co wiemy o szczegółach tych spotkań? Podpisano memorandum w sprawie rozpoczęcia prac nad inwestycjami Google`a w sektorze energetycznym czy cyberbezpieczeństwa. Dokument podpisało PFR oraz OChK. Oprócz tego Sundar Pichai obiecał wydanie 5 mln dolarów na szkolenia dla Polaków z obszaru AI. Szczególnie ten drugi temat przedarł się do mediów, co wywołało sporą burzę.

Inwestycje Microsoft w Polsce

W Polsce Microsoft, oprócz sprzedaży usług i produktów, posiada swoje centra przetwarzania danych. To oddział Azure Poland Central. Specjalne obiekty uruchomiono w 2023 roku w trzech miejscach w okolicach Warszawy. Inwestycja o wartości miliarda dolarów ma na celu przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i instytucji publicznych.

W listopadzie 2024 roku Microsoft ogłosił zaś inicjatywę, której celem jest przeszkolenie miliona osób w Polsce w zakresie sztucznej inteligencji do końca 2025 roku. Bezpłatne szkolenia są dostępne na platformie edukacyjnej Microsoft AI Skills Navigator, również w języku polskim. Szkolenia mają potrwać do końca 2025 roku. Nowy program jest kontynuacją inwestycji Microsoft na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. W ramach projektu firma przeszkoliła już ponad 430 000 specjalistów IT, przedstawicieli biznesu, partnerów i studentów.

Brad Smith to amerykański prawnik i menedżer, od 2002 roku związany z Microsoftem, gdzie pełnił kluczowe role w kierownictwie firmy. Urodził się w 1959 roku, a swoją edukację prawniczą ukończył na Uniwersytecie Columbia.

Przed dołączeniem do Microsoftu pracował jako prawnik specjalizujący się w kwestiach technologicznych i regulacyjnych. W Microsoft objął stanowisko głównego radcy prawnego (General Counsel), a następnie awansował na funkcję prezesa i dyrektora ds. prawnych (President & Chief Legal Officer). Jest odpowiedzialny za politykę regulacyjną, relacje z rządami i działania na rzecz etyki w technologii. Funkcję prezydenta Microsoftu pełni od 2015 roku, a wiceprezesa od 2015 r.

Główne wnioski

  1. Microsoft ma zainwestować w Polsce 700 mln dolarów. To kontynuacja pierwszej inwestycji z 2023 roku. Chodzi o duże centrum danych.
  2. Donald Tusk kontynuuje proces spotkań z przedstawicielami amerykańskich firm technologicznych. Wizyta prezydenta Microsoftu to drugie takie wydarzenie w ostatnim czasie.
  3. Microsoft niedawno otworzył inwestycję o wartości miliarda dolarów. To specjalny region chmurowy, które działa w okolicach Warszawy.