Sprawdź relację:
Dzieje się!
Newsy Technologia

Ważna runda polskiego startupu. 10 mln dolarów i przenosiny do USA

Startup Pathway założony przez Zuzannę Stamirowską pozyskał właśnie 10 mln dolarów w ramach rundy seed. Twórcy firmy stawiają teraz na rozwój w USA.

Zuzanna Stamirowska, Pathway
Zuzanna Stamirowska to twórczyni startupu Pathway. Został założony we Francji, a teraz rozpoczyna ekspansję międzynarodową. fot. mat. prasowe.

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Ile pieniędzy pozyskał startup Pathway.
  2. Jakie są dalsze plany firmy.
  3. Na czym polega technologia Pathway i dlaczego przekonała do siebie przedstawicieli NATO.

Pathway zamknął właśnie rundę seed, pozyskując od inwestorów łącznie 10 mln dolarów, poinformował portal Techcrunch. Celem startupu jest rozwój technologii umożliwiającej tworzenie nowoczesnych systemów bazujących na sztucznej inteligencji.

Nowa runda Pathway. Co wiemy

Liderem nowej rundy finansowej jest fundusz TQ Ventures. To właśnie ten wehikuł był liderem ostatniej rundy innego polskiego startupu, Oxla, o którym pisaliśmy już na portalu XYZ.pl.

Fundusz TQ Ventures zajmuje się startupami na wczesnym etapie, a prowadzą go Andrew Marks i Schuster Tanger. Zarządza aktywami o wartości przekraczającej 1 mld dolarów. Do tej pory zainwestował w kilkadziesiąt startupów z całego świata Obecnie w trakcie cyklu inwestycyjnego jest fundusz numer III, który inwestuje łącznie 500 mln dolarów.

Na liście inwestorów nowej rundy znajdują się także: Kadmos, Inovo.vc, Market One Capital, Id4 i aniołowie biznesu. Jednym z nich jest Łukasz Kaiser, jeden z czołowych badaczy w OpenAI, twórcy ChatGPT.

Zespół Pathwaya wraz z nową rundą zamierza położyć dużo większy nacisk na rynek amerykański. Founderzy zamierzają fizycznie przenieść się za Ocean.

W listopadzie startup został doceniony w raporcie Gartner Emerging Market Quadrant jako „Emerging Visionary”. Obecnie firma współpracuje m.in. z NATO czy firmą Intel. Wcześniej pomogła np. DB Schenker i La Poste.

Pathway. Jak rewolucjonizuje AI

Firma Pathway została założona w 2020 r. przez dr Zuzannę Stamirowską. Powstanie firmy zbiegło się w czasie z gwałtownym wzrostem potrzeby cyfryzacji procesów logistycznych, szczególnie w kontekście zarządzania danymi strumieniowymi. Zuzanna Stamirowska, kończąc doktorat dotyczący prognozowania w handlu morskim, dostrzegła lukę technologiczną – branża nie wykorzystywała potencjału machine learning do analizy danych w czasie rzeczywistym. Dzięki technologii Pathwaya klienci zredukowali opóźnienia w przetwarzaniu danych oraz zmniejszyli wydatki na infrastrukturę chmurową. Zamiast czekać 12 godzin na odświeżenie danych, dostają wyniki w mniej niż minutę.

Obecnie startup specjalizuje się w rozwijaniu platform do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, bazując na technologii streamingu. Firma zdobyła rozgłos dzięki platformie, która integruje różne źródła danych, przetwarza je dynamicznie i dostarcza wyniki w sposób szybki i skalowalny​.

Technologia Pathwaya znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach: od wykrywania anomalii i prognozowania w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia czy blokada Kanału Sueskiego, po optymalizację tras z automatycznym geofencingiem. Firma wspiera także wczesne wykrywanie oszustw finansowych.

Startup, którego zespół tworzą m.in. byli członkowie Google Brain oraz światowej klasy programiści, pozyskał w 2023 r. 4,5 mln dolarów w rundzie pre-seed. Wśród inwestorów znaleźli się Market One Capital, Inovo.vc oraz aniołowie biznesu, tacy jak Roger Crook, były prezes globalny DHL, i Łukasz Kaiser, współautor TensorFlow i współtwórca modelu Transformers, obecnie związany z OpenAI.

Obecnie w zespole Pathwaya znajdują się m.in.: Claire Nouet (COO), Jan Chorowski (CTO) oraz Adrian Kosowski (Chief of Product).

Duże ruchy na polskim rynku startupowym

W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z wieloma znaczącymi inwestycjami w startupy na wczesnym etapie rozwoju. Kilka dni temu polsko-brytyjski Wordware ogłosił zamknięcie jednej z najbardziej imponujących rund seed w historii naszego rynku. Firma pozyskała łącznie 30 mln dolarów, czyli około 120 mln zł.

Wśród inwestorów znaleźli się liderzy z Doliny Krzemowej, m.in. Spark Capital, Felicis i Y Combinator, a także polscy inwestorzy: Bartek Pucek, Tomasz i Piotr Karwatka czy fundusz Innovation Nest.

Jak zadeklarowali szefowie firmy, pozyskane od inwestorów pieniądze zostaną wykorzystane nie tylko na rozwój technologii (firma buduje system operacyjny dla tworzenia wyspecjalizowanych agentów AI). W planach jest także skalowanie działalności i poszerzenie bazy użytkowników.

„To była niezła podróż, aby się tu dostać. Trzy lata z moim genialnym współzałożycielem (Robertem Chandlerem), dekada w przestrzeni AI, niezliczone nieudane eksperymenty, liczne pivoty, nieprzespane noce i 100-godzinny tydzień pracy i testowanie wszystkiego, w co wierzyliśmy” – napisał na portalu Linkedin twórca startupu, Filip Kozera.

Z kolei pod koniec października startup Oxla, czyli firma oferująca rozwiązania z zakresu analityki danych, pozyskała od inwestorów 11 mln dolarów i szykuje mocną ekspansję międzynarodową. W projekt uwierzył fundusz z USA.

Także polski startup Foodsi rozszerzył rundę seed. Dzięki niej łączna wartość zewnętrznego finansowania udzielonego startupowi wynosi już 11 mln złotych. Foodsi powstało w 2019 r. i jest platformą umożliwiającą lokalom gastronomicznym i sklepom wyprzedaż nadwyżek jedzenia, co ma zapobiegać marnowaniu żywności.

Prawie 4 mln dolarów na etapie rundy seed zdobył także Digital First AI, który rozwija platformę umożliwiającą automatyzację tworzenia strategii marketingowych dla kampanii online z użyciem sztucznej inteligencji. Liderem rundy był polski fundusz 4growthVC, ale wśród inwestorów znalazły się także fundusze z USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i grono aniołów biznesu.

W ostatnich miesiącach ciekawe rundy pre-seed miały także startupy Campus AI (innowacyjne szkolenia w zakresie wykorzystania AI): 10 mln dolarów czy Stimy AI (wsparcie procesu nauki matematyki): 0,3 mln dolarów.

Główne wnioski

  1. Dynamiczny rozwój i prestiżowi inwestorzy. Pathway zamknął rundę seed, pozyskując 10 mln dolarów od renomowanych inwestorów, takich jak TQ Ventures i Innovo, oraz aniołów biznesu, w tym Łukasza Kaisera z OpenAI. Pieniądze przeznaczy na ekspansję na rynku amerykańskim oraz dalszy rozwój technologii przetwarzania danych w czasie rzeczywistym.
  2. Technologia zmieniająca zasady gry. Pathway rewolucjonizuje zarządzanie danymi strumieniowymi dzięki platformie, która znacząco skraca czas przetwarzania danych i optymalizuje koszty infrastruktury. Rozwiązania startupu znalazły zastosowanie m.in. w logistyce, finansach i zarządzaniu kryzysowym, wspierając takie organizacje jak NATO czy Intel.
  3. Polski akcent z globalnym potencjałem. Założony w 2020 r. przez dr Zuzannę Stamirowską Pathway zyskał uznanie jako „Emerging Visionary” w raporcie Gartnera. Startup, korzystając z doświadczenia byłych członków Google Brain, już teraz współpracuje z globalnymi liderami, jednocześnie będąc dowodem na innowacyjność polskiej sceny technologicznej.