Anglia zakazuje jednorazowych e-papierosów. Co z zakazem w Polsce?
W czerwcu 2025 r. w Anglii wejdzie w życie zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Zwolenniczką takiego zakazu jest też polska ministra zdrowia, Izabela Leszczyna, jak wynika z jej wypowiedzi. Ale ustawa, nad którą pracuje rząd, aż tak daleko nie idzie.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Dlaczego Anglia zakazuje jednorazowych e-papierosów.
- Dlaczego są one problemem dla środowiska.
- Jakie zmiany w prawie przewiduje w zakresie e-papierosów polski rząd.
Od czerwca 2025 r. w Anglii będzie obowiązywać zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Chodzi o ochronę zdrowia dzieci i zmniejszenie szkód dla środowiska.
Zakaz obejmie tylko Anglię, ponieważ ochrona zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej leży w gestii lokalnych władz.
Popularność e-papierosów gwałtownie wzrasta, zwłaszcza wśród młodych. Tymczasem eksperci ostrzegają przed długofalowymi zagrożeniami zdrowotnymi, szczególnie właśnie wśród młodzieży.
Powodem zakazu są też obawy o stan środowiska – rząd szacuje, że w 2022 r. w Wielkiej Brytanii wyrzucono jednorazowe e-papierosy, które łącznie zawierały ponad 40 ton litu. To ilość wystarczająca na baterie dla 5 tys. pojazdów elektrycznych.
Plany ograniczenia e-papierosów w Polsce
Polski rząd również pracuje nad ograniczeniem dostępności e-papierosów. Ministerstwo Zdrowia przygotowało dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Jeszcze nie trafiły do porządku obrad Rady Ministrów.
Pierwszy reguluje sprzedaż płynów beznikotynowych do elektronicznych papierosów (w tym do jednorazowych elektronicznych papierosów). Najważniejsze zmiany to:
- zakaz sprzedaży dzieciom i młodzieży do 18. roku życia,
- ograniczenie miejsc, gdzie możliwe będzie ich używanie (zasady analogiczne do elektronicznych papierosów z płynem zawierającym nikotynę),
- zakaz sprzedaży w automatach oraz sprzedaży na odległość (w tym przez internet),
- zakaz reklamy i promocji.
Drugi projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Odnosi się do podgrzewanych wyrobów tytoniowych. Kluczowa zmiana to wprowadzenie zakazu sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie (np. truskawkowych czy mentolowych).
Co z całkowitym zakazem jednorazówek?
Ustawy, które proponuje resort, ograniczają sprzedaż wyrobów smakowych i zakazują sprzedaży jednorazówek nieletnim. Ale pierwotne plany były bardziej zdecydowane.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna deklarowała na początku roku w rozmowach z mediami, że jest zwolenniczką całkowitego zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych – także dla osób pełnoletnich. Projekt ustawy w tej sprawie miał być już gotowy. Ale do konsultacji publicznych trafił inny kształt rozwiązania, ten, który zakazuje sprzedaży osobom poniżej 18 lat.
Jeśli chodzi o walkę z jednorazowymi papierosami elektronicznymi drogą podatkową, także odłożono ją w czasie. Wyższa akcyza na te wyroby nie znalazła się na liście podwyżek, którą Rada Ministrów przyjęła 1 października. Rząd ma się zająć nią w ramach prac nad kolejną zmianą akcyzy. Przewidywany termin przyjęcia przepisów to bieżący kwartał 2024 roku. Obecnie projekt znajduje się na etapie konsultacji publicznych.
Główne wnioski
- W 2025 r. w Anglii wejdzie w życie zakaz sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych.
- Polski rząd pracuje nad zaostrzeniem zakazu sprzedaży jednorazówek osobom poniżej 18. roku życia.
- Prace nad całkowitym zakazem na razie się nie toczą. Przełożono także podwyżkę akcyzy na jednorazowe papierosy elektroniczne.