Komu smakują tajlandzkie owady, a komu nie w smak argentyńska wołowina
Nasze menu już dawno przestało być sprawą osobistą. Dziś to kwestia lokalnej i globalnej ekologii, ekonomii oraz polityki. Liczne przykłady na to z Birmy, Tajlandii, Singapuru, Korei Południowej, Kanady, Francji i Belgii przytaczają nasi korespondenci w programie „Państwa, miasta. Raport XYZ”.
Z tego odcinka dowiesz się…
- Jak owady i pajęczaki stają się przyszłościowym źródłem białka i jakie kontrowersje wywołują na różnych kontynentach.
- Jak Czechoslovak Group stała się globalnym liderem w produkcji amunicji i co różni jej sukces od sytuacji polskich firm zbrojeniowych.
- Jakie wyzwania stoją przed politykami i przedsiębiorcami z Kanady, Europy i Indii.
Obejrzyj lub posłuchaj
Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo
Owady i pajęczaki od dawna goszczą na stołach mieszkańców państw Azji Południowo-Wschodniej. Dotychczas dotyczyło to głównie prowincji. Teraz jednak tamtejsze rządy coraz aktywniej promują insekty, jako tanie i bezpieczne dla środowiska źródło białka. Wartość globalnego rynku tego typu żywności przekroczyła już 1 mld dolarów, a to dopiero początek.
To, co zyskuje popularność w regionie Azji i Pacyfiku, spędza sen z powiek kanadyjskim konserwatystom. Ostatnio straszą swych rodaków tym, że będą zmuszeni żywić się świerszczami zamiast stekami. Czy to nam, w Polsce czegoś nie przypomina?
Tymczasem faktycznym problemem kanadyjskiego sektora rolno-spożywczego jest to, że farmerów coraz częściej nie stać na zakup ziemi. Widać to bardzo wyraźnie, jeśli zwróci się uwagę na poczynania rolników ze społeczności… amiszów i menonitów.
Inne kłopoty mają ich koledzy po fachu z Francji i Belgii. Ci jednak bardzo głośno dają do zrozumienia, co im się nie podoba. Powodem ich niezadowolenia jest umowa handlowa pomiędzy Unią Europejską a krajami Ameryki Południowej zrzeszonymi w organizacji Mercosur.
Tym razem gościem wideopodcastu „Państwa, Miasta – raport XYZ” jest Adam Świerkowski z portalu Defence 24, z którym rozmawiamy o Czechoslovak Group. Koncern z siedzibą w Pradze właśnie kupił amerykańską grupę zbrojeniową Kinetic i został największym producentem amunicji w zachodnim świecie.
Ekspert wyjaśnia m.in. dlaczego czeska firma, która zaczynała od handlu postsowieckim sprzętem z demobilu odniosła taki sukces, a polskim prywatnym przedsiębiorstwom zbrojeniowym to się nie udało.
W podcaście rozmawiamy ponadto o niedawnej wizycie premiera Donalda Tuska w Szwecji oraz o kłopotach francuskiego premier Michela Barniera oraz – wcale nie mniejszych – indyjskiego miliardera Gautam Adani.