Konsultanci bez pracy, wojna handlowa, podatki od banków, polityczne turbulencje i piłkarskie rozczarowania. Obejrzyj „NOS – Nawacki i Orlikowski Subiektywnie”
W tym odcinku przyglądamy się kluczowym wydarzeniom, które kształtują gospodarkę, politykę i świat biznesu. Od zadyszki w konsultingu oraz populistycznych propozycji podatkowych, przez konsekwencje wojny handlowej, po zamieszanie wokół sankcji na rosyjski gaz. Do tego oceniamy ostatnie decyzje Donalda Trumpa i wyliczamy, który z miliarderów stracił najwięcej. Nie brakuje też kontrowersji politycznych, sportowych rozczarowań oraz spraw kryminalnych.


Z tego odcinka dowiesz się…
- Dlaczego propozycja nowych podatków od banków może odbić się rykoszetem na zwykłych obywatelach.
- Jakie ekonomiczne i polityczne napięcia wywołuje wojna handlowa i jakie są jej skutki dla miliarderów i zwykłych obywateli.
- W programie omawiamy najważniejsze wydarzenia tygodnia, wskazujemy bohaterów, antybohaterów i największe wtopy oraz oceniamy ostatnie decyzje Donalda Trumpa. Do tego jak zwykle pojawia się „Kącik kryminalny”.
Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo
To był tydzień pełen emocji, a najważniejsze wydarzenia, bohaterowie, antybohaterowie, wtopy i decyzje Donalda Trumpa nie umknęły uwadze autorów podcastu „NOS – Nawacki i Orlikowski Subiektywnie”.
Świat biznesu obiega wiadomość o możliwych zwolnieniach w Wielkiej Czwórce. Choć brak oficjalnych informacji, rynek już huczy od spekulacji. Powód? Po latach prosperity firmy doradcze mierzą się z mniejszym zapotrzebowaniem na część usług.
Tymczasem jedna z przedstawicielek rządu – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050 – nie przestaje zaskakiwać. Jej najnowsza propozycja zakłada większe opodatkowanie sektora bankowego, ale ekonomiści przestrzegają przed ukrytymi konsekwencjami.
Choć zamysł jest taki, by to instytucje finansowe poniosły dodatkowe koszty, rzeczywistość może okazać się inna. Banki mogą zrekompensować straty, podnosząc opłaty dla klientów. Historia pokazuje, że podobne rozwiązania na rynkach europejskich kończyły się wzrostem kosztów obsługi bankowej dla konsumentów oraz ograniczeniem inwestycji. Czy to kolejny populistyczny ruch bez realnych korzyści dla obywateli?
Wojna handlowa. Trump uderza, miliarderzy liczą straty
Polityka celna Donalda Trumpa ponownie wstrząsa światową gospodarką. Decyzja o nowych cłach uderzyła w największe amerykańskie firmy technologiczne i przemysłowe, a miliarderzy już liczą straty.
Tymczasem Krzysztof Domarecki w rozmowie z XYZ analizuje konsekwencje taryf oraz to, kto faktycznie na nich skorzysta. Czy Unia Europejska i Chiny odpowiedzą własnymi restrykcjami, eskalując globalne napięcia? A może ostatecznie to amerykański konsument poniesie największe koszty tej polityki?
Polityczne zamieszanie. Andrzej Szejna i afera z Signalem
Ministerstwo Spraw Zagranicznych znalazło się w centrum uwagi po działaniach Andrzeja Szejny. Wciąż niejasne jest, jakie konsekwencje mogą wyniknąć z jego choroby oraz ewentualnych nieprawidłowości z rozliczaniem kilometrówek. Niemniej w politycznych kuluarach słychać głosy o rosnącej presji na dymisję ministra, sam urlop to może być za mało.
Tymczasem w USA narastają kontrowersje wokół aplikacji Signal – platformy cenionej za szyfrowanie wiadomości. A właściwie nie samej platformy, a tego, w jaki sposób jest wykorzystywana przez najwyższych państwowych urzędników.
Nawacki i Orlikowski omawiają konsekwencje dodania do tajnej grupy na Signalu naczelnego „The Atlantic”, który w ten sposób dowiedział się o planowanym ataku na jemeńskich Huti. Do grupy urzędników Białego Domu na komunikatorze dodał go sam… Michael Waltz, doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego.
Sankcje na gaz z Rosji – iluzja czy rzeczywiste uderzenie?
Embargo miało odciąć Moskwę od kluczowych dochodów z eksportu surowców, ale raporty wskazują na coś zupełnie innego – rosyjski gaz wciąż płynie na Zachód, choć innymi kanałami.
Zmieniają się pośrednicy, a państwa europejskie, mimo oficjalnych deklaracji, wciąż korzystają z dostaw. Czy to oznacza, że sankcje są tylko iluzją? A może to kolejna odsłona globalnej gry o interesy, w której rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż polityczne slogany?
Sport: Biało-czerwoni i eliminacyjne potknięcia
Reprezentacja Polski nie zachwyca w eliminacjach do mistrzostw świata. Kolejne wpadki budzą pytania o strategię trenera i przyszłość kadry. Eksperci podkreślają, że problemem nie jest tylko forma piłkarzy, ale także brak konsekwencji w zarządzaniu zespołem. Czy nadchodzące mecze dadzą nadzieję na poprawę, czy też kibice powinni przygotować się na kolejne rozczarowania?
Nawacki i Orlikowski mówią też o dziwnym zbiegu okoliczności z zarejestrowaniem kibicowskiego stowarzyszenia „To My Polacy!”, które krótko po wpisie do KRS podpisało umowę z PZPN pod przewodnictwem Cezarego Kuleszy. Od teraz mecze będą miały specjalną oprawę. Przedstawiciele stowarzyszenia zapewniają, że chodzi tylko o kibicowski doping, a nie o biznes.
Kącik kryminalny: Morawiecki na przesłuchaniu i sprawa Kwaśniaka
Były premier Mateusz Morawiecki został przesłuchany przez NIK m.in. w sprawie decyzji podejmowanych podczas pandemii COVID-19, ale też w związku z aferą GetBack. Organy kontrolne badają, czy działał zgodnie z interesem publicznym i literą prawa.
Tymczasem sprawa pobicia Wojciecha Kwaśniaka, byłego wiceszefa KNF, wraca na nagłówki po 11 latach od samego zdarzenia. Przedmiotem rozprawy był atak na urzędnika, który próbował ujawniać nieprawidłowości w sektorze bankowym, a ściślej w SKOK Wołomin.
To był tydzień pełen wydarzeń – i wiele z nich dopiero się rozwinie. W kolejnych odcinkach będziemy śledzić ich dalszy ciąg, ale teraz zachęcamy do obejrzenia lub wysłuchania tego odcinka „NOS – Nawacki i Orlikowski Subiektywnie”.