Nowy fundusz Allianza w euro. Jakie korzyści dla inwestorów?
Nie jest w Polsce łatwo zaoszczędzić lub zainwestować pieniądze w zagranicznej walucie. Mając tego świadomość, Allianz stworzył fundusz denominowany w euro, który kupuje obligacje dużych korporacji i państw na starym kontynencie.


Z tego artykułu dowiesz się…
- Dlaczego powstał nowy fundusz denominowany w euro, który inwestuje w bezpieczne obligacje skarbowe i korporacyjne.
- Jaki ma stopień ryzyka, benchmark, opłaty i potencjalną stopę zwrotu.
- Co obecnie dzieje się na rynku, na którym inwestuje Allianz Euro Dochodowy.
– Klienci zgłaszali zainteresowanie funduszem denominowanym w euro. Działamy szybko, bo widzimy naprawdę duży popyt – mówi Anna Bąkała, członkini zarządu Allianz TFI w rozmowie z XYZ.
Nic dziwnego, bo sposobów na pomnożenie pieniędzy w europejskiej walucie lub chociaż uchronienie ich przed inflacją jest w Polsce jak na lekarstwo. Kiedy już się uda jakiś znaleźć, to jego stopa zwrotu woła o pomstę do nieba.
Dla przykładu, bardzo popularne są tzw. eurowe lokaty bankowe. Jak wynika z danych NBP, stanowią ponad połowę lokat walutowych i obecnie ich wartość w polskich bankach wynosi około 150 mln zł, pięć razy więcej niż dekadę temu. Mimo że oprocentowanie w najlepszym przypadku wynosi… 1 proc.

Obligacje firm w kraju i za granicą
To z lokatami ma konkurować nowy fundusz o nazwie Allianz Euro Dochodowy. Jego twórcy chcą, aby dawał potencjalnie wyższą roczną stopę zwrotu przy niewiele wyższym ryzyku (ocena 2 w skali 1-7) i rocznym rekomendowanym okresie inwestycji, zbliżonym do czasu obowiązywania większości lokat. Co najważniejsze, to wszystko w euro, od momentu wpłaty do potencjalnego zysku i wypłaty środków.
– To fundusz dłużny korporacyjno-skarbowy z dominującym, sięgającym 70 proc. udziałem wysokojakościowych papierów korporacyjnych denominowanych w euro. Będzie się koncentrował na długu spółek z Europy Środkowej, czyli takich państw, jak Polska, Czechy, Węgry i Rumunia. Pozostałe 30 proc. to papiery skarbowe, też denominowane w euro – mówi Anna Bąkała.
Papiery korporacyjne to nic innego jak dług emitowany przez spółki. Allianz TFI inwestując kapitał klientów denominowany w euro będzie się skupiał przede wszystkim na długu banków z Europy Środkowej, bo ich sytuacja finansowa jest dobra, a podstawy pewniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Do tego dołoży papiery dużych spółek z regionu, nawet takich jak polski Orlen, który też emituje obligacje w euro, mimo że zarabia przede wszystkim w złotym.
– Postanowiliśmy, że fundusz będzie inwestował w obligacje tylko tych korporacji, które otrzymały rating inwestycyjny od jednej z czterech renomowanych firm, takich jak Standard & Poor’s, Moody’s, Fitch czy DBRS. Gdy emitent jest sprawdzony, to mniejsze jest ryzyko – dodaje Anna Bąkała.
Czego się można spodziewać
Allianz Euro Dochodowym zarządza Radosław Gałecki, finansista specjalizujący się w obligacjach, który sprawuje pieczę również nad takim funduszem, jak… Allianz Dochodowy. To odpowiednik nowego funduszu, ale denominowany w złotym. Klienci wpłacają do niego pieniądze w polskiej walucie, a Allianz TFI zabezpiecza ryzyko walutowe i kupuje właśnie takie aktywa, jak dług korporacyjny dużych spółek w euro. Następnie fundusz wymienia je na złote i daje stopę zwrotu w złotym.
To ważna informacja, bo może pokazać, jakich stóp zwrotu można się spodziewać. W ostatnim półroczu zarobił 2,56 proc., czyli tyle, ile mogą wynosić roczne wyniki Allianz Euro Dochodowego przy sprzyjających warunkach rynkowych.
– Benchmark naszego funduszu ma rentowność do wykupu na poziomie około 3 proc., czyli atrakcyjną, patrząc na dane historyczne. Opłata za zarządzanie funduszem wynosi 0,8 proc. w skali roku, a za nabycie około 0,3-0,4 proc. Zgodnie z zapisami statutu funduszu w 2025 r. nie będziemy pobierać opłaty od zysku – mówi członkini zarządu Allianz TFI.
Benchmarkiem Allianz Euro Dochodowego przypisuje wagę 70 proc. indeksowi ICE BofA 1-5 Year Euro Corporate i 30 proc. indeksowi CE BofA 1-5 Year Euro Government.
Warto wiedzieć
Benchmark funduszu
W 30 proc. benchmark stanowi indeks ICE BofA 1-5 Year Euro Government, który śledzi wyniki denominowanego w euro długu skarbowego o ratingu inwestycyjnym oraz terminie zapadalności 1-5 lat emitowanego publicznie przez kraje członkowskie strefy euro na rynku euroobligacji lub na własnym rynku krajowym emitenta.
W 70 proc. benchmark stanowi indeks ICE BofA 1-5 Year Euro Corporate naśladujący wyniki denominowanego w euro długu korporacyjnego o ratingu inwestycyjnym oraz terminie zapadalności 1-5 lat emitowanego publicznie na rynku euroobligacji lub w krajach członkowskich strefy euro.
Co się dzieje na rynku
Benchmark Allianz Euro Dochodowego miał w latach 2021-2022 bardzo niskie lub nawet ujemne stopy zwrotu. To efekt wzrostu inflacji przy jednocześnie bardzo niskich stopach procentowych banków centralnych.
Gdy banki centralne zaczęły zacieśniać politykę pieniężną, czyli podnosić stopy, rentowność papierów dłużnych wzrosła, a więc i benchmark poszedł w górę. Obecnie średnia rentowność do wykupu obligacji z benchmarku wynosi 2,77 proc. To dużo, ale warto zauważyć, że banki centralne zaczęły obniżać stopy procentowe, więc nie wiadomo, jak długo ta sytuacja się utrzyma.
– Stopy spadają, ale oczekujemy niższego tempa ich spadku i nie spodziewamy się, by ponownie wróciły w okolice zera, czyli poziomu sprzed 2021 r. Co ciekawe, od początku marca w Niemczech widać wzrost rentowności obligacji [mimo że stopy procentowe w strefie euro spadają – red.] To efekt deklaracji inwestycji rządu Niemiec w obronność – mówi Anna Bąkała.
Inwestorzy zaczęli uwzględniać w cenach aktywów, że duże wydatki rządowe spowodują wzrost inflacji i powstrzymają procesy deflacyjne w Niemczech. W takich warunkach bank centralny może być mniej chętny do obniżek stóp procentowych.

Główne wnioski
- Wzrost popytu na inwestycje w euro: Allianz TFI stworzył fundusz denominowany w euro, widząc duże zainteresowanie produktami inwestycyjnymi w tej walucie oraz niewielką konkurencję.
- Potencjał obligacji korporacyjnych: Fundusz Allianz Euro Dochodowy koncentruje się na obligacjach korporacyjnych i skarbowych z Europy Środkowej o wysokim ratingu inwestycyjnym, przyznawanym przez renomowane agencje ratingowe, takie jak Standard & Poor’s, Moody’s, Fitch lub DBRS.
- Wpływ polityki monetarnej na stopy zwrotu: Zmiany w polityce monetarnej, takie jak podnoszenie i obniżanie stóp procentowych przez banki centralne, mają wpływ na rentowność obligacji korporacyjnych i skarbowych. Inwestorzy powinni uwzględniać te zmiany przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.