Relacje to nie disneyowskie „na zawsze”. To ciężka praca nad sobą i proces
– Relacja z innymi może być tylko taka jaką mamy sami ze sobą i to jest trudna prawda do przyjęcia, bo zobowiązuje nas do wzięcia odpowiedzialności za siebie – mówi Krzysztof Kaliciński, coach, trener, szkoleniowiec.
Z tego odcinka dowiesz się…
- Czym są relacje. Dlaczego są dla nas istotne i czy można bez nich żyć.
- Jak budować i jak kończyć relacje.
- Jakie rodzaje relacji wyróżniamy i która z nich jest najważniejsza.
Obejrzyj lub posłuchaj
Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo
– Relacja z innymi może być tylko taka jaką mamy sami ze sobą i to jest trudna prawda do przyjęcia, bo zobowiązuje nas do wzięcia odpowiedzialności za siebie. Jednak dzięki temu zyskujemy sprawczość i świadomość, że to my możemy zdecydować jakie relacje stworzymy, żeby czuć się dobrze – mówi gość wideocastu „Harmonia” Krzysztof Kaliciński – coach, trener, szkoleniowiec.
Jak dodaje, mamy kilka rodzajów relacji. Są relacje prywatne, intymne, są te zawodowe, profesjonalne.
– Jednak źródłem wszystkiego jest nasza własna relacja ze sobą. Aby ją budować potrzebna jest, jeżeli oczywiście potrzebujemy, świadomość tego w jaki sposób funkcjonujemy. Ten wgląd w głąb siebie nie jest niestety łatwy. Potrzebny jest impuls, żeby przyjrzeć się temu. Często dzieje się to z jakichś konkretnych powodów, bo albo uderzymy głową w mur – co motywuje nas do głębszej refleksji. Motywacją może być porzucenie przesz partnera albo zwolnienie z pracy – zapewnia Krzysztof Kaliciński.
Żeby zbudować wartościowe relacje z innymi, najpierw sami musimy wiedzieć kim jesteśmy, czego potrzebujemy, co czujemy. To bardzo trudne pytanie, na które być może nigdy nie znajdziemy odpowiedzi – bo to jest proces, a proces charakteryzuje się tym, że wymaga czasu.