Sprawdź relację:
Dzieje się!
Lifestyle
Harmonia Odc. 5

Dojrzałość – niedoceniona sztuka dorosłości

W najnowszym odcinku „Harmonii” tematem rozmowy jest dojrzałość – jej znaczenie, różnorodne oblicza oraz to, co może nam odebrać, a co dać. Gościem odcinka jest prof. Tomasz Sobierajski, socjolog, wakcynolog społeczny i współautor książki „Dojrzałość. Jak się odnaleźć w kulturze zdziecinnienia?”. Profesor podzielił się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami na temat tej złożonej cechy, która wydaje się coraz bardziej kluczowa we współczesnym społeczeństwie.

Z tego odcinka dowiesz się…

  1. Jak definiujemy dojrzałość na różnych etapach życia?
  2. Dlaczego przewidywalność i odpowiedzialność są kluczowe w relacjach?
  3. Jak popkultura i współczesne trendy sprzyjają zdziecinnieniu?

Obejrzyj lub posłuchaj

Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo

Czym jest dojrzałość?

Prof. Sobierajski przyznaje, że nie ma jednoznacznej definicji dojrzałości. – Nawet jeśli przyjmiemy metryczkową dojrzałość od 18. roku życia, to na przestrzeni dekad zmieniają się jej oczekiwania i znaczenie. Dziś wymaga ona elastyczności, bo życie wymusza redefinicję dojrzałości na każdym etapie – tłumaczy.

Definicję dojrzałości porównuje do procesu ewolucyjnego. Wspomina, że to, co uważał za dojrzałe w wieku 20 lat – posiadanie pracy, założenie rodziny – dziś może mieć zupełnie inny wymiar.

– Dojrzałość to także akceptacja potrzeb innych oraz gotowość do zmiany definicji tego, co dla nas samych oznacza dorosłość – dodaje.

Czy wszyscy musimy być dojrzali?

Profesor wskazuje, że choć dojrzałość nie jest obowiązkowa, to jej brak często prowadzi do problemów w relacjach osobistych i zawodowych.

– Niedojrzałe osoby bywają fascynujące na początku – ich nieprzewidywalność może być pociągająca. Jednak na dłuższą metę stają się trudne do zniesienia – mówi.

Sobierajski podkreśla także rolę stabilności i przewidywalności w relacjach. – Dojrzałość daje nam poczucie bezpieczeństwa – zarówno dla nas samych, jak i dla innych – wyjaśnia.

Dlaczego dorośli bywają dziecinni?

Współczesne społeczeństwo, według Sobierajskiego, sprzyja zdziecinnieniu. Wskazuje na popkulturę i marketing, które promują nieodpowiedzialność i powierzchowność.

– To wygodne – oddać odpowiedzialność komuś innemu, jak w dzieciństwie, gdy to rodzic decydował o wszystkim – zauważa.

Z badań wynika, że niemal połowa Polaków woli rządy „silnej ręki” zamiast demokracji. –To symboliczne oddanie władzy silnemu rodzicowi – wyraz społecznej niedojrzałości – komentuje.

Według profesora dojrzałość to przede wszystkim odpowiedzialność i komunikacja. Ważne jest także umiejętne dostosowanie się do różnych ról życiowych.

– Znam osoby, które są dojrzałe w pracy, ale niedojrzałe w relacjach rodzinnych. Dojrzałość nie jest jednowymiarowa – to proces – podkreśla Sobierajski.

Czy warto się trudzić?

– Dojrzałość daje święty spokój, poczucie bezpieczeństwa i wolność – mówi profesor, dodając, że życie zgodne z własnymi wartościami to jeden z kluczowych aspektów dorosłości. Z drugiej strony dojrzałość może odbierać spontaniczność i beztroskę, szczególnie gdy pojawia się wcześnie, na skutek trudnych doświadczeń.

Pomimo wyzwań związanych z dojrzewaniem, Tomasz Sobierajski podkreśla, że warto podjąć ten wysiłek. – Dojrzałość pozwala odnaleźć spokój i harmonię. To proces, który trwa całe życie, ale nagrody są tego warte – podsumowuje.