Sprawdź relację:
Dzieje się!
Lifestyle
Harmonia Odc. 2

Zaburzenia zdrowia psychicznego to światowa epidemia. Trzeba o tym rozmawiać

– Mnóstwo polskich przedsiębiorców boryka się z problemami zdrowia psychicznego. Jednak nadal bardzo niewiele osób otwarcie o tym mówi. Zwłaszcza mężczyźni są w tej kwestii zamknięci – mówi w „Harmonii” Michał Misza Piosik, partner zarządzający funduszu AC/VC Foodtech Impact Fund.

Z tego odcinka dowiesz się…

  1. Czym jest ADHD. Ile osób w Polsce się z tym mierzy.
  2. Jak wygląda otwartość środowiska biznesowego, zwłaszcza mężczyzn, na rozmowy o kondycji zdrowia psychicznego.
  3. Jak zdiagnozować u siebie ADHD, jak o siebie zadbać przed, w trakcie i po diagnozie.

Obejrzyj lub posłuchaj

Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo

Powiedzenie bliskiemu koledze, znajomemu, że źle się czujemy, nadal jest bardzo trudne. Jednak odkąd sam zacząłem o tym mówić, okazało się, że jest nas więcej.

ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, z brakiem koncentracji uwagi. ADHD jest ściśle związane z funkcjonowaniem mózgu oraz rozwojem jego poszczególnych obszarów.

Dane wskazują, że 5 proc. populacji ma ADHD, a wśród przedsiębiorców ten odsetek wzrasta do 30 proc.

Gościem 2. odcinka wideocastu „Harmonia” jest Michał Misza Piosik, partner zarządzający funduszu AC/VC Foodtech Impact Fund i współzałożyciel foodtech.ac, człowiek neuroatypowy z diagnozą ADHD, autor prezentacji „Jak ADHD spieprzyło mi życie i pomogło zainwestować w 38 biznesów”.

Zaburzenia zdrowia psychicznego – epidemia XXI wieku

– Niezdiagnozowani ADHD-owcy średnio żyją krócej o 13 lat niż osoby zdrowe, to wynika z tego, że mają oni dużo większe tendencje do popadania np. w depresje, a z tą neuroatypowością wiążą się inne zaburzenia i choroby psychiczne. Dlatego tak ważne jest, żeby o tym rozmawiać. Ja przez całe lata cicho cierpiałem nie wiedząc co mi jest, długo dochodziłem do diagnozy, potem szukałem odpowiedzi jak to wyleczyć, a teraz dopiero układam te wszystkie elementy w taki sposób, żeby dobrze mi się żyło. Moją motywacją jest pomaganie ludziom, wspieranie ich w tym, żeby dbali o swoje zdrowie psychiczne, bo dzisiaj mierzymy się z epidemią zaburzeń zdrowia psychicznego – mówi Michał Piosik.

Jego zdaniem zwłaszcza mężczyźni mają ogromny problem z mówieniem o swoim zdrowiu psychicznym.

– Stereotypowo my, faceci musimy być silni, twardzi, nie możemy ulegać emocjom, a depresja czy lęki są bardzo niemęskie. Powiedzenie bliskiemu koledze, znajomemu, że źle się czujemy, nadal jest bardzo trudne. Jednak odkąd sam zacząłem o tym mówić, okazało się, że jest nas więcej, że wielu z nas ma podobne problemy czy wyzwania i musimy o tym rozmawiać. Jeszcze kilka lat temu w polskiej kulturze choroba psychiczna, ADHD to stygmat, to żółte papiery – dodaje Michał Piosik.

Bagatelizujemy kondycję zdrowia psychicznego. – A moim zdaniem powinniśmy raz do roku robić wszyscy taki przegląd głowy, żeby mieć pewność, że wszystko tam jest ok – twierdzi Michał Piosik.

ADHD – co daje, co zabiera

– Jak dowiedziałem się, że mam ADHD, podszedłem do tego jak typowy ADHD-owiec, rzuciłem się na to i postanowiłem, że odtąd będę najlepszy w ogarnianiu swojego ADHD. Najważniejsze dla mnie po diagnozie było pójście do psychiatry, farmakologiczna terapia i równoległa psychoterapia. A na co dzień wspiera mnie psychoedukacja, zdrowe nawyki i taka zwykła rutyna – wspomina Michał Piosik.

– ADHD zawsze dawało i daje nadal dużą kreatywność, umiejętność pracy w bardzo stresującym środowisku, pod presją czasu, umiejętność zaczynania wielu nowych rzeczy, otwartość w kontaktach międzyludzkich – dodaje.