Czy szczęście jest zapisane w genach? Rozmowa z prof. Dominiką Maison
Szczęście – czym tak naprawdę jest? Czy możemy je zdefiniować, a może to po prostu chwilowy stan ducha? W 4. odcinku wideopodcastu „Harmonia” rozmowa z prof. dr hab. Dominiką Maison, psycholożką z Uniwersytetu Warszawskiego oraz właścicielką agencji badawczej Maison&Partners, o tym, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi, gdzie szukać tego uczucia i czy każdy z nas musi być szczęśliwy.
Z tego odcinka dowiesz się…
- Czym jest szczęście według psychologii i jakie czynniki wpływają na nasze poczucie zadowolenia z życia.
- Czy nasze geny determinują poziom szczęścia i co mówi o tym teoria cebulowa.
- Jakie są źródła głębokiego szczęścia oraz dlaczego pieniądze czy czekolada nie zawsze je zapewniają
Obejrzyj lub posłuchaj
Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo
Szczęście – złożony konstrukt
– Szczęście to bardzo złożony konstrukt, trudno jednoznacznie je zdefiniować. Wiele czynników wpływa na to, jak je odczuwamy. Dla mnie szczęście to podejście do życia, w którym długoterminowo odczuwamy równowagę i jesteśmy zadowoleni – tłumaczy prof. Maison.
Psycholożka podkreśla, że szczęście jest przedmiotem licznych badań psychologicznych, co pokazuje jego znaczenie w naszym życiu.
Czy szczęście mamy zapisane w genach?
Co ciekawe, badania pokazują, że zadowolenie z życia wzrasta wraz z wiekiem. – Szczęście jest stosunkowo stałym wymiarem w naszym życiu, niezależnie od trudnych doświadczeń. Niektórzy naukowcy sugerują, że aż 50% naszego zadowolenia jest genetycznie uwarunkowane, podczas gdy czynniki zewnętrzne często przeceniamy – zauważa prof. Maison, nawiązując do cebulowej teorii szczęścia prof. Janusza Czapińskiego.
Czy pieniądze dają szczęście? Prof. Maison stanowczo odpowiada:
Nie, pieniądze szczęścia nie dają, a badania naukowe to potwierdzają. Co więcej, to szczęście często prowadzi do lepszej sytuacji finansowej.
Co zatem jest źródłem szczęścia? Nie znajdziemy go w czekoladzie, która jedynie poprawia doraźnie nastrój. – Prawdziwym źródłem szczęścia są relacje z innymi ludźmi – podkreśla psycholożka.
Czy szczęście to stan, w którym się bywa, czy którego można się nauczyć? Czy każdy z nas ma szansę je odnaleźć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w całej rozmowie. Zapraszamy do obejrzenia lub wysłuchania.