Akcjonariusze Energi zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Energa zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o 3,01 mld zł do 7,5 mld zł – poinformowała spółka w czwartkowym raporcie giełdowym.
Podwyższenie kapitału ma nastąpić poprzez emisję akcji serii CC z zachowaniem prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy. Cena emisyjna nowych akcji serii CC wynosi 18,50 zł za walor.
„Podwyższenie kapitału zakładowego spółki dokonywane na podstawie uchwały nastąpi w drodze emisji 276 044 742 akcji serii CC, o wartości nominalnej 10,92 zł” – dodano w komunikacie.
Zgromadzenie zatwierdziło też nowy tekst jednolity statutu, uwzględniający strukturę kapitałową po zmianach.
Grupa Energa to jedna z czterech największych grup energetycznych działających w Polsce. Od 2020 r. Energa jest częścią Grupy Orlen.
W listopadzie Orlen ogłosił, że chce przejąć pełną kontrolę nad Energią i ogłosił zaproszenie do sprzedaży akcji. Przed tym ogłoszeniem w posiadaniu Orlenu były akcje Energi stanowiące 90,92 proc. jej kapitału i 93,28 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Obecnie Orlen ma akcje Energi stanowiące blisko 92,3 proc. jej kapitału oraz blisko 94,3 proc. głosów na walnym. Po osiągnięciu progu 95 proc. kapitału zakładowego Orlen będzie mógł ogłosić przymusowy wykup walorów od pozostałych akcjonariuszy.