Sprawdź relację:
Dzieje się!
Lifestyle
Harmonia Odc. 3

Życie z nastolatkami pełne emocji. Trzeba spróbować wejść w ich buty

Rodzicielstwo to prawdziwa emocjonalna podróż, pełna wyzwań, szczególnie gdy w domu dorasta nastolatek. W najnowszym odcinku podcastu „Harmonia” podejmujemy jeden z najbardziej palących tematów współczesnego rodzicielstwa: emocje rodziców i dzieci w trudnym okresie dojrzewania. Gościła nas Izabela Kucińska-Świgost – pedagog, podcasterka, mama, dyplomowana coach, trenerka biznesu i menedżerka, która na co dzień wspiera rodziców w trudnościach wychowawczych.

Z tego artykułu dowiesz się…

  1. Czy zdrowie psychiczne młodzieży naprawdę jest w kryzysie.
  2. Jak zadawać pytania wspierające, a nie oceniające.
  3. Dlaczego warto przypomnieć sobie swoje nastoletnie emocje.

Obejrzyj lub posłuchaj

Wideocast
Powiększ wideo
Wideocast
Powiększ wideo

Intensywny czas dojrzewania

– Nie ma łatwych, prostych recept, zwłaszcza kiedy dzieci dorastają. Jest to na pewno intensywny czas rozwoju organizmu, mózgu, emocji, osobowości, psychiki. Jest to mocno obciążające dla samego młodego człowieka, jak i dla wszystkich obok, zwłaszcza dla rodziców, którzy często po prostu nie poznają własnych dzieci – mówi Izabela Kucińska-Świgost.

Jak sobie z tym radzić? Warto, jak radzi nasza gościni, spróbować przypomnieć sobie siebie z okresu nastoletniego.

– My często jako dorośli nie próbujemy wejść w buty tego naszego dorastającego dziecka, a przypomnienie sobie kilku emocji, odczuć, może być ważne, bo może ułatwić nam złapać perspektywę naszego dziecka i wyjść z pozycji mentora, lidera, rodzica – podkreśla ekspertka.

Kryzys zdrowia psychicznego

Obecna kondycja psychiczna dzieci i młodzieży jest alarmująca. Coraz więcej młodych ludzi mierzy się z depresją i lękami.

– Faktycznie zdrowie psychiczne nastolatków jest dzisiaj w fatalnej kondycji, słyszy się wiele tragicznych historii. To w naturalny sposób generuje w rodzicach dodatkowy lęk. Na pewno trzeba być czujnym i dbać o relacje z dziećmi – mówi Izabela Kucińska-Świgost.

W polskich szkołach wciąż brakuje psychologów, a rodzice często nie mają dostatecznego wsparcia w trudnych chwilach. Dlatego tak ważne jest, by zadawać odpowiednie pytania swoim dzieciom i budować z nimi prawdziwy dialog.

Jak zadawać pytania nastolatkom?

Jednym z kluczowych elementów budowania relacji z dorastającym dzieckiem są pytania. Niestety, rodzice często popełniają błąd, pytając w sposób zamknięty.

– Rodzice często zadają pytania zamknięte, a potem dziwią się, że odpowiedź brzmi tak lub nie. Dzieciaki chciałyby, żeby rodzice pytali o coś więcej niż nauka i oceny. Warto wejść w ten ich świat głębiej – zauważa nasza gościni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wspierać swoje dorastające dziecko, ale też zadbać o siebie, koniecznie posłuchaj tego odcinka. Rozmowa z Izabelą Kucińską-Świgost pełna jest praktycznych porad i inspiracji.